Pohádku Zakletá jeskyně dostanou její nejdůležitější diváci k Mezinárodnímu dni dětí, do kin totiž vstoupí 2. června. Bude to pečlivě připravený dárek, který jeho tvůrce stál mnoho úsilí, které vám přiblíží ve videu věnovaném filmovým trikům, které se často podobají pohádkovým kouzlům.

ZAKLETÁ JESKYNĚ (2022) - Filmové triky (1:41) | zdroj: YouTube

Ve filmu Zakletá jeskyně bylo vyrobeno více než 130 trikových záběrů, přičemž jen část z nich je pro běžného diváka zřejmě viditelná. Většina trikových záběrů přizpůsobovala současné reálie historické podobě pohádky. Z exteriérových záběrů nám mizí celé vesnice, budovy, televizní vysílače a dokonce i železniční koridor.  Velkou výzvou bylo nevyzpytatelné počasí během natáčení. Pomocí vfx vidíme v záběrech poletující vločky sněhu, střídají se zde reálné záběry s digitálně dotvořeným sněhem. V pohádce mimo jiné uvidíte tyto trikové záběry -  střelbu z děla na sochu krále, letící šípy, pád prince do zamrzlého jezera, magické dveře do jeskyně a v neposlední řadě rubínovou síň. Na výrobě digitálních triků pracoval tým kompozitorů a grafiků více jak 8 měsíců. Celý proces schvalování byl velmi náročný a u vybraných záběrů bylo vytvořeno například i 70 verzí, než byly tvůrci spokojeni.

Pohádka Zakletá jeskyně vypráví pověst o zázračné jeskyni, v níž jsou uložené vzácné poklady. Je mezi nimi i obyčejná sůl, kterou lidé potřebují nejvíce. Jsou zde však i drahokamy, ale toho, kdo by chtěl některý z nich odnést, postihne dávná kletba.

Pohádka Zakletá jeskyně se natáčela v průběhu čtyř ročních období nejen u nás, ale i na Slovensku a v Maďarsku. V Čechách se natáčelo například na hradě Pernštejn, na Křivoklátsku, v lomu Malá Amerika, na Slovensku v opálových dolech v Červenici, v jeskyních Domice a Driny i v známé Demänovské jeskyni. Vedle uvedených trikových kouzel museli princové v podání Ondřeje Krause a Dominicka Benedikta zvládnout i šerm, střelbu z kuše, rychlý cval na koních, pády do propasti a slaňování. Náročná role nebyla jen lidská, natáčení se zúčastnilo šest vlků, aby se mohli střídat při opakování jednotlivých náročných záběrů.

Výsledkem je originální výpravná pohádka, plná tajemna, překvapivých zvratů a především nesmrtelné naděje v dobrý konec. Novou pohádku dostanou děti jako symbolický dárek k letošnímu Mezinárodnímu dni dětí, kdy bude mít film svou slavnostní premiéru.

Magický příběh o dvou sestrách a o dvou princích, o zlé královně a dávné kletbě natočila podle vlastního scénáře Marianna Čengel Solčanská a hlavní kladné i záporné hrdiny v pohádce ztvárnili Táňa Pauhofová, Karel Dobrý, Ondřej Kraus, Dominick Benedikt, Martina Zábranská, Petra Dubayová, Marko Igonda, Predrag Bjelac.

Témata:

Zakletá jeskyně | stars24.cz

Vstoupit do diskuse