Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2021, shodně 13, získal debut režiséra Michala Nohejla Okupace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka. S 11 nominacemi následuje fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima.

Filmová sonda do rodinných vztahů a světa komunikačních technologií Atlas ptáků režiséra Olma Omerzua získala devět nominací. O jednu méně dostalo romantické drama režiséra Jana Prušinovského Chyby. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se v závěrečném hlasování utká 25 titulů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků by se měl uskutečnit 5. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem bude v přímém přenosu České televize provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. Všech pět snímků s nejvíce nominacemi je v užším výběru mezi nejlepšími filmy i na cenu pro režiséra.

Film Okupace vyprávějící o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek, uspěl také v Cenách české filmové kritiky. Získal šest nominací, výpravné drama Zátopek má nominace čtyři. Vítěze vyhlásí 5. února v Divadle Archa.

O nominacích 29. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 184 členů z celkového počtu 354 členů ČFTA. Vybírali z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev. Akademici už dříve snímek Zátopek nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

Na tiskové konferenci ČFTA byli dnes vyhlášeni i vítězové nestatutárních cen Českého lva. Cenu za nejlepší filmový plakát získali Aleš Najbrt, Jakub Spurný a Julie Vrabelová za výtvarný návrh pro film Zátopek. Za stejný film si odnesl Cenu filmových fanoušků i režisér David Ondříček. Snímek Zátopek byl na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněn nadprůměrnými 81 procenty. "Mám obrovskou radost, že film Zátopek se líbí kolegům i divákům. Je to motivace do další práce. Třináct nominací je pro mě šťastné číslo, ale stejný počet jsme měli i za Samotáře, a pak jsme, myslím, odcházeli jenom s jedním Českým lvem. Tak bych byl rád, kdybychom jich teď měli více," řekl ČTK Ondříček.

Od loňského ročníku se nově otevřely další kategorie i televizním projektům a stejně tak podruhé soutěží samostatně animované a krátké filmy. S pěti nominacemi nastupuje do závěrečného klání televizní cyklus režisérky Lenky Wimmerové Božena o spisovatelce Boženě Němcové a čtyři nominace získal mezinárodně ceněný animovaný film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad.

ČFTA oznámila rovněž nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2021. Mohou ji získat filmaři na začátku své kariéry za krátké filmy Dřevo na příští zimu (režie Karel Šindelář), Ještě nespíš? (David Payne), Postup práce (Lun Sevnik) a snímek Milý tati (Diana Cam Van Nguyen), který získal nominaci i v kategorii nejlepší krátký film. Uspět může také animovaný snímek Anny Podskalské Rudé boty, jenž obsadil i jednu z nominací v kategorii Nejlepší animovaný film.

Více informací k nominacím na cenu Český lev se nachází na stránkách organizátorů. Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. Loni v březnu jako nejlepší celovečerní film roku 2020 ČFTA vyhlásila snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Snímek o lidovém léčiteli proměnil pět ze 14 nominací. Nejvíce cen získal snímek Bohdana Slámy Krajina ve stínu, který měl nominací 15. Jeho tvůrci si odnesli šest cen včetně té za scénář a nejlepší ženský herecký výkon. Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Vzhledem k tehdejším protipandemickým opatřením se ceremoniál uskutečnil bez diváků.

Témata:

Český lev | stars24.cz

Vstoupit do diskuse