Eurovize 2024: Finále bez Česka! Proti izraelské zpěvačce se v Malmö protestovalo

Aiko

Autor: Pavel Krejčí

10. května 2024 8:30

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Aiko si vybojovala účast v Eurovizi v prosincovém národním kole, kde soupeřila s Lenny, Elly, Giannou Lei, MYDY, Tomem Seanem a Tomasem Robinem. Česká republika se soutěže poprvé oficiálně zúčastnila v roce 2007. O českou stopu se však již v roce 1968 postaral Karel Gott, vystoupil tehdy ovšem jako zástupce Rakouska. Nejlepším výsledkem zůstává šesté místo Mikolase Josefa v roce 2018.

Nejsledovanější účastníci včerejšího semifinále byla Izraelka Eden Golanová, proti jejíž účasti protestovalo v ulicích hostitelského města přibližně 10 tisíc lidí, kteří mají problém s pokračující izraelskou operací v palestinském Pásmu Gazy. Švédské úřady dokonce povolaly policejní posily ze sousedních zemí, konkrétně Dánska a Norska, informovaly světové agentury.

Navzdory tomu Golanová vystoupení zvládla a postoupila do sobotního finále, kam si místenku zajistili také reprezentanti Nizozemska, Švýcarska, Lotyšska, Rakouska, Norska, Řecka, Estonska, Gruzie a Arménie. 

Švédsko, které je domovskou zemí největších legend v historii soutěže - kapely ABBA, hostí soutěž celkově již posedmé. Samotné Malmö se pořadatelství ujalo potřetí, interpreti už zde předvedli své umění v letech 1992 a 2013.

První ročník Eurovize se uskutečnil v květnu 1956 a za nejslavnějšího vítěze v historii ESC je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. 

Témata: Eurovize Švédsko