Přeroste Clash of the Stars tvůrcům přes hlavu? Sportovní chování jde stranou, tady vítězí šílenství a bizár

Clash of the Stars Komentář

Autor: Libor Frýdl

28. ledna 2024 13:06

Bojové sporty mají své kouzlo. Trénují tělo i mysl, učí bojovníky zvládat a usměrňovat svou sílu, soustředění, koordinaci, práci s dechem, hodí se při sebeobraně a v neposlední řadě také dokáží vštípit poměrně jasnou představu o tom, kdy a jak velkou sílu v případě nutnosti použít. A pak je tady Clash of the Stars, který tohle všechno od základu popírá.

V posledních letech se odehrála řada případů, v nichž nějakým způsobem figurovali trénovaní sportovci. Jako jeden příklad za všechny lze poukázat na Viktora Lyalla, MMA zápasníka, který se v roce 2022 dostal do povědomí široké veřejnosti svou skvěl zvládnutou sebeobranou.

Incident, který se odehrál v australském Queenslandu, odstartoval ve chvíli, kdy se Lyall zastal muže ležícího na zemi, do nějž kopali dva útočníci. Ti se následně pokusili napadnout trénovaného sportovce, který se situaci nejprve pokusil vyřešit bez násilí.

To se ale nepovedlo, a tak byl nucen v sebeobraně použít násilí. Jeden dobře mířený úder, kterým útočníky zastavil. Lyall si byl velmi dobře vědom své síly a schopností a jeho cílem nebylo nikomu ublížit, ale pouze se bránit. Není divu, že záběry se staly virálními a ocenila je řada lidí z celého světa.

Proti tomu můžeme do kontrastu postavit příklad, za nímž netřeba chodit daleko. Český MMA zápasník Tadeáš Růžička se nechvalně proslavil, když sdílel video, na němž se vysmíval na ulici ležícímu muži v bezvědomí, kterého dost možná sám knokautoval.

Toto chování odsoudila plejáda odborníků na bojové sporty a incident mu zajistil vyhazov z Oktagonu. Organizace, která bere své jméno relativně vážně, a když už nic, uvědomuje si, že kontaktní sporty jsou pořád jen sporty, do kterých nesportovní chování, ať už v kleci či na ulici, zkrátka nepatří.

Clash of the Stars na to jde úplně opačně, a po vzoru polské FAME MMA proti sobě posílá zápasit většinou více či méně známé amatéry. Popularitu pak získává na tom, že těží přímo z osobností, které se do zápasu zapojují, ačkoliv mají mnohdy ke sportu daleko a častokrát přiznávají, že trénink podcenili či úplně vynechali.

Do boje tak proti sobě staví influencery či natolik výstřední osobnosti, že si svou pochybnou popularitu vybudují na sociálních sítích prakticky bez vlastního přičinění. Během předchozích galaveerů tak mohli diváci vidět například hvězdu OnlyFans XHOLAKYS, Kluka s kamením, který se mihnul v populárním pořadu Ano, šéfe!, YouTubery z TvTwixx a FiziStyle, a celou další plejádu více či méně (spíše méně) známých jmen. 

Hvězdy filmů a stránek pro dospělé či naopak influenceři ovlivňující výrazně mladší generaci ale nejsou hlavním problémem Clashe. Ostatně formát, kdy se vezmou známé tváře a vhodí se do prostředí připomínající reality show není nikterak nový a televize o jeho výhodách vědí své už roky. Problém nastává u těch "zbylých".

Clash totiž doprovází vpravdě bouřlivá atmosféra. Záběry z různých setkání, rozhovorů a tiskovek nezřídka oplývají násilím, a i samotní účastníci častokrát dávají najevo, že svou, ať už skutečnou či hranou agresi, zvládají jen s obtížemi. 

Mohlo by se zdát, že jde jen o předem připravenou hru s cílem vydělat peníze na divácích, kteří se rádi podívají na něco, co se vymyká běžným a zavedeným vzorcům sportovního chování. Ostatně i tuzemská stránka na Wikipedii hovoří o vytváření sporů mezi účastníky "podobně jako tomu je například v reality show." 

Jenže v reality show každý chápe, co je cílem televizí. A ve sportech, které na podobné bázi staví, je to vcelku jasně dáno. Každý ví, že wrestling může působit leckdy brutálně, ale jde o předem připravenou zábavu s jasně danou choreografií, která kombinuje dramatické příběhy s možností podívat se na zápasy z trochu jiné stránky.

Clash of the Stars je pak jen a pouze čistý bizár, který se tím netají a naopak na bizáru staví. Degraduje tím ale profesionální sport v očích nezasvěcených na zcela novou úroveň. Navzdory tomu je potřeba přiznat, že to co tvůrci dělají dělají zkrátka dobře a popularita této organizace pravděpodobně poroste spolu s narůstajícím počtem bizarních jedinců, které se jí podaří proti sobě postavit.

S kritikou ze strany profesionálních zápasníků si zřejmě nikdo hlavu neláme a jak ukázal včerejší večer, někteří z nich se rádi přijdou pobavit a podívat se, jak se to "dělá jinde". Otázkou ale zůstává, kdy to organizátorům přeroste přes hlavu.

Sobotní napadení jednoho z účastníků fanouškem může být první kapka, ukazující, že pokud se podobné akce a lidé točící se kolem nich nezačnou usměrňovat, pocit, že v Clashi je vše dovoleno může narůstat. Pak už ale nebude ani zdaleka možné hovořit o sportu, ale spíše o cirkusu.

A když se v jeden večer sejdou i další incidenty typu diskvalifikace, či v minulosti často zmiňované útoky pepřový sprejem, je na čase si přiznat, že každá akce má takové diváky a účastníky, jaké si "vychová". Takové chování ale pak má k tomu profesionálnímu a sportovnímu ale skutečně daleko.

Témata: Clash of the Stars komentář