Zemřela zpěvačka Yvonne Přenosilová (†76)

Yvonne Přenosilová

Autor: Jan Hrabě

11. září 2023 16:35 | Aktualizováno: 11. září 2023 16:42

Ve věku 76 let zemřela zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová, která je mnohými považována za průkopnici českého rhythm and blues a rock and rollu. Jejím největším hitem byla píseň Boty proti lásce. 

Smutnou zprávu oznámil Deník, který o úmrtí umělkyně informoval novinář Radko Kubičko, její někdejší kolega z rádia Svobodná Evropa. 

Yvonne Přenosilová - Boty proti lásce

Video: YouTube

Přenosilová se objevila v režisérské prvotině Miloše Formana nazvané Konkurs. Ačkoliv tehdy místo v Semaforu nezískala, později v divadle vystupovala se skupinou Olympic. Následně byla členkou nově vzniklého divadla Apollo, kde působil například Karel Gott. 

S hudbou se podívala i do několika zahraničních zemí, v roce 1965 vyrazila na třítýdenní pobyt v Londýně. V britské metropoli si zazpívala v rozhlase, nazpívala gramodesku, uspořádala dva úspěšné koncerty a vystoupila v televizi. Zdálo se, že má našlápnuto k velké kariéře, jenže přišel rok 1968, podpis petice Dva tisíce slov a emigrace. 

Pražská rodačka strávila dalších 26 let v Mnichově, než se v roce 1994 vrátila do Česka. V Německu nejprve pracovala u aerolinek British Airways, později se stala redaktorkou Svobodné Evropy a spolupracovala zde mimo jiné s Karlem Krylem. 

Témata: Yvonne Přenosilová úmrtí