Zemřela Tonička z Básníků, divadelní a filmová herečka Jana Hlaváčová (†85)

Hlaváčová, Jana

Autor: Libor Frýdl

14. ledna 2024 11:00

V sobotu večer ve věku 85 let zemřela divadelní a filmová herečka Jana Hlaváčová, původem z Prahy. Během své bohaté kariéry ztvárnila desítky rolí v Národním divadle a Divadle na Vinohradech. 

Jana Hlaváčová byla známá také díky své účasti ve filmové sérii režiséra Dušana Kleina "o básnících" a mnoha televizních seriálech. O smrti herečky informovalo Národní divadlo na Facebooku. 

Herečka, která se v posledních letech potýkala s Parkinsonovou chorobou, patří mezi nejvýznamnější české herečky poválečné éry. Měla schopnost zvládat komedie i dramata a svým zajímavým a kultivovaným hlasem se výrazně prosadila i v dabingu a rozhlase. Jana Hlaváčová rovněž sdílela své bohaté herecké zkušenosti jako pedagožka na DAMU.

"Jana Hlaváčová byla v Národním divadle první herečkou a klíčovou postavou inscenací několika generací vynikajících tvůrců. Je nezapomenutelnou součástí dějin českého divadla a statečným člověkem naší společnosti," uvedl ředitel ND Jan Burian.

Herečka, držitelka mnoha cen a manželka již zesnulého herce Luďka Munzara, se poprvé objevila před kamerou ještě během studií v roli krásné a tajemné Mefistofely v komedii "Kam čert nemůže".

Po absolvování DAMU nastoupila roku 1960 do divadla J. K. Tyla v Plzni, kde strávila pět sezon a kde se provdala za kolegu Jiřího Michného. Po jeho úmrtí v roce 1969 se Hlaváčová definitivně vrátila do Prahy, kde přijala angažmá v Národním divadle.

Témata: Jana Hlaváčová