Zemřela holywoodská ikona Jon Landau (†63), spoluvytvořil Titanic i Avatara!

Jon Landau

Autor: Libor Frýdl

7. července 2024 12:57

Ve věku 63 let zemřel významný americký producent Jon Landau, uvedl server Variety na základě prohlášení jeho rodiny. Byl známý především svou spoluprací s režisérem Jamesem Cameronem, díky níž se podílel na vzniku filmů jako Titanic a Avatar, které se staly obrovskými kasovními trháky.

Úmrtí potvrdil Alan Bergman ze společnosti Disney Entertainment. "Jon byl vizionář s mimořádným talentem a vášní, které přivedly na filmové plátno některé z nejnezapomenutelnějších příběhů," uvedl Bergman, který Landaua označil za úspěšného a ikonického producenta.

Landau začal svou kariéru ve filmovém průmyslu v 80. letech. V roce 1997 se rozhodl vsadit na talent režiséra Jamese Camerona a stal se producentem jeho filmu Titanic. Tato sázka se vyplatila, protože Titanic se stal prvním filmem, jehož tržby přesáhly jednu miliardu dolarů.

Film získal také 11 Oscarů včetně ceny za nejlepší film. Landau pokračoval ve spolupráci s Cameronem i na filmech Avatar a Avatar: The Way of Water.

Cameron ve svém prohlášení vzpomínal na "drahého přítele a mého nejbližšího spolupracovníka v posledních 31 letech".

"Jeho odkazem nejsou jen filmy, které vytvořil, ale i osobní příklad, který dal - nezdolný, starostlivý, inkluzivní, neúnavný, pronikavý a naprosto jedinečný," uvedl režisér.

Landau pocházel z rodiny známých televizních a filmových producentů a působil ve významných firmách amerického filmového průmyslu.

"Neumím hrát, skládat hudbu ani vytvářet vizuální efekty, a proto jsem producentem," řekl Landau, když přebíral Oscara za nejlepší film pro Titanic.

Témata: Jon Landau