Zemřel Vašo Patejdl (†68): Nepostradatelný člen Elánu podlehl těžké nemoci!

Vašo Patejdl

Autor: Jan Hrabě

19. srpna 2023 11:27 | Aktualizováno: 19. srpna 2023 11:45

Ve věku 68 let zemřel respektovaný slovenský hudebník Vašo Patejdl, jehož proslavilo působení ve skupině Elán. Smutnou zprávu oznámili její členové v sobotu na sociální síti. Patejdl podle nich podlehl krátké a těžké nemoci. 

"S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že dnes 19. srpna 2023 v nočních hodinách nás po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, pan Vašo Patejdl," napsal Elán krátce před 11. hodinou na facebooku.

"Vašo, děkujeme Ti za všechno! Odpočívej v pokoji, modlíme se za Tebe a drž nám tam nahoře místo," dodali spoluhráči a požádali veřejnost o respektování soukromí rodiny zesnulého hudebníka. Kapela hodlá informovat o místě a čase posledního rozloučení. 

Patejdl ještě na konci července vystupoval, nechyběl například na festivalu Benátská! v Liberci. Fanoušky zároveň prostřednictvím sociálních sítí lákal na chystané prosincové vánoční turné po Česku a Slovensku. 

Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech do rodiny slovenské matky a českého otce, v jeho pěti letech se všichni odstěhovali do Bratislavy. Tam absolvoval studium skladby. V roce 1969 spoluzakládal skupinu Elán, která zažila velkou popularitu především v 80. letech.

Známá formace v čele s Jožo Rážem tehdy opakovaně uspěla na Bratislavské lyře či v anketě Zlatý slavík. Klávesový hráč ji přesto v roce 1985 opustil a dal se na sólovou dráhu. Rovněž spolupracoval se zpěvákem Richardem Müllerem, složil také hudbu k filmu Fontána pro Zuzanu. Od druhé poloviny 90. let se do Elánu vrátil.

Témata: Vašo Patejdl úmrtí skupina Elán