Zemřel populární herec Ladislav Županič (†80): Co prozradila herecká asociace?

Ladislav Županič

Autor: Pavel Krejčí

10. prosince 2023 9:32

Českou hereckou obcí v sobotu otřásla informace o úmrtí Ladislava Županiče, která se začala šířit na sociálních sítích a následně ji potvrdila i Herecká asociace. Co stojí v jejím prohlášení? 

"Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Karlín, nositel Ceny Thálie, pan Ladislav Županič. České herectví tak opustila velká osobnost," uvedla asociace na webu.

O úmrtí informoval jako první Blesk, který uvedl, že Županič zemřel v pražské Vinohradské nemocnici. Zpráva se měla nejprve šířit na sociálních sítích, deníku ji následně potvrdili dirigent orchestu Karla Vlacha Dalibor Kapras či herečka Kateřina Brožová.

"Znala jsem ho jako ředitele Karlínského divadla, tam jsme spolu také hráli v krásných hrách. Byl to právě on, kdo mi dal mnoho příležitostí. Budu na něj vzpomínat jako na krásného člověka, který miloval lidi," řekla Brožová zmíněnému listu. 

Prostějovský rodák absolvoval studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Divadelní kariéru spojil zejména s pražským Hudebním divadlem Karlín, kde působil od začátku 70. let a v letech 1993 až 2003 pak také jako ředitel instituce. 

Županič dostal v roce 2016 Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál-opereta. Hrál také ve filmech, pracoval rovněž v dabingu. Jeho hlasem mluvil v českém znění například Clint Eastwood. 

Témata: Ladislav Županič