Zemřel Miloš Stránský (†85): Horácké divadlo v Jihlavě truchlí!

Miloš Stránský

Autor: Jan Hrabě

14. září 2023 16:16

Ve věku 85 let zemřel emeritní ředitel Horáckého divadla v Jihlavě Miloš Stránský, ve středu o tom informovalo divadlo na webových stránkách. Stránský strávil v čele významné kulturní instituce devadesátá léta. 

Sám Stránský se věnoval herectví, zběhl k němu ze studií režie. Nejprve hrál v Praze, Liberci a Plzni, než v roce 1965 nastoupil do angažmá v Horáckém divadle, kam se vracel i po působení v čele jihlavského Parku kultury a oddechu nebo v činohře Státního divadla v Ostravě. 

Po sametové revoluci byl osloven na pozici ředitele jihlavského divadla, které tou dobou muselo přežívat v náhradním prostoru kvůli zastavení započaté náročné rekonstrukce. Díky úsilí nového šéfa se ji podařilo úspěšně dokončit. Ve vedení byl nakonec do roku 2000.

V hereckém angažmá setrval až do konce sezóny 2005/06, zvládl do té doby ztvárnit na 145 rolí, stal se autorem řady divadelních textů a sedm inscenací se souborem nastudoval jako režisér. Celou kariéru také spolupracoval s ochotníky z celého kraje Vysočina. 

"Miloš Stránský byl velkou osobností Horáckého divadla, měl zásadní vliv na jeho podobu, jeho odkaz divadlo nese stále. Miloš Stránský byl skvělým kolegou, kamarádem, člověkem –a zůstává jím v srdcích všech, kdo ho znali. Čest jeho památce," uvedlo Horácké divadlo. 

Témata: Miloš Stránský úmrtí