Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zemřel Louis Gossett Jr. (†87). První černošský držitel Oscara za vedlejší roli

Louis Gossett Jr.

Autor: Libor Frýdl

2. dubna 2024 20:29

Ve věku 87 let zemřel herec Louis Gossett Jr., který v roce 1982 získal jako první černoch Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Informaci o úmrtí herce, který se proslavil ve filmech jako Roots nebo An Officer and Gentleman, potvrdila podle People agentura AP. Louis Gossett Jr. zemřel ve čtvrtek večer v Santa Monice v Kalifornii a jak informoval jeho synovec, příčina jeho skonu zatím nebyla odhalena. 

Gossett se narodil v New Yorku a v roce 1953 začal hrát na Broadwayi v show s názvem Take a Giant Step.  Jeho filmovým debutem byl film A Raisin in the Sun v roce 1961.

Diváci ho mohli vidět i ve filmech Můj nepřítel, Ocelový orel, Čelisti 3 nebo v seriálu Hvězdná brána. V té době se kromě herectví věnoval také hudbě a sportu.

Odmítl ale potenciální profesionální basketbalový tým, aby se zaměřil na herectví. Po přestěhování do Los Angeles přišla v roce 1977 další průlomová role ve Fiddler in Roots, za kterou získal cenu Emmy za herce v hlavní roli. 

Po tomto filmu se Gossett těšil z úspěchu díky roli instruktora cvičení ve filmu An Officer and Gentleman v roce 1982, za kterou dostal cenu Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Stal se prvním černošským hercem oceněným touto trofejí.

Témata: Louis Gossett Jr.