Zemřel legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer (†78)

Franz Beckenbauer, známý německý fotbalista, trenér a manažer, přezdívaný „der Kaiser Franz“

Autor: Libor Frýdl

8. ledna 2024 18:26

V neděli ve věku 78 let zemřel ikonický německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer. O jeho úmrtí informovala německá média. Smrt dvojnásobného držitele Zlatého míče, známého též jako "Císař", potvrdila jeho rodina.

Blízcí Beckenbauera uvedli ve sdělení pro tisk: "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že můj manžel a náš otec Franz Beckenbauer zemřel pokojně ve spánku včera v neděli obklopen svou rodinou."

Franz Beckenbauer byl klíčovým hráčem v německém fotbale na přelomu 60. a 70. let. Během této éry byl jedním z výrazných členů silné německé fotbalové generace a klíčovým tahounem Bayernu Mnichov.

Beckenbauer se zúčastnil finále Mistrovství světa v roce 1966, byl členem týmu, který skončil na třetím místě v roce 1970, a v roce 1974 vedl tým k titulu na domácím šampionátu.

Označovaný za elegantního obránce, Beckenbauer se vyznamenal nejen svým hráčským uměním, ale také při své trenérské dráze. Po skončení hráčské kariéry vynikal v roli trenéra a vedl německý tým na mistrovství světa v roce 1990, kde získal titul mistra světa.

Jeho trenérský úspěch ho zařadil mezi výjimečné osobnosti, které dokázaly triumfovat jak na hráčském, tak trenérském postu ve světě fotbalu.

Beckenbauer také sehrál klíčovou roli při získání pořadatelství Mistrovství světa 2006 pro Německo, jeho pozdější funkcionářská kariéra ale byla poznamenána korupční aférou a vyšetřováním švýcarských úřadů a etické komise FIFA.

Témata: Franz Beckenbauer