Zemřel Jiří Černý (†87): Legendární kritik zásadně přispěl k úspěchu Karla Kryla

Jiří Černý

Autor: Jan Hrabě

18. srpna 2023 14:35

Ve věku 87 let zemřel ve čtvrtek legendární hudební kritik Jiří Černý. V poslední době se potýkal se zdravotními potížemi, závěr života strávil ve zdravotnických zařízeních. Černý pomohl k úspěchu písničkáři Karlu Krylovi, patřil rovněž k výrazným osobnostem sametové revoluce. 

"Drahé a drazí, naplnila se nejtemnější předtucha. Jsem zmocněn oznámit tu nejsmutnější zprávu," uvedl publicista Jan Rejžek v pátek odpoledne na facebooku, kde informoval o úmrtí Černého.

Černý se narodil 25. února 1936 v Praze. Po absolvování střední školy vystudoval na Univerzitě Karlově češtinu a žurnalistiku, které se začal profesně věnovat již v 50. letech minulého století. Zprvu psal hodně o sportu, ale nakonec se zcela přeorientoval na kulturu a především na hudbu. Za minulého režimu působil v Československém rozhlase, týdeníku Mladý svět či měsíčníku Melodie.

Tuzemským posluchačům například představil legendární liverpoolskou kapelu Beatles, zásadně se podílel i na úspěchu Karla Kryla. Existenci jeho hitparády Dvanáct, později Třináct, respektive Čtrnáct na houpačce ukončilo v roce 1969 vítězství Krylovy písně. Už o rok dříve sestavil a navrhl k vydání první písničkářovo album.

Černého spolupráce s rozhlasem se tak na 20 let přerušila, po vyhazovu byl v počátcích normalizace zaměstnán jako korektor v tiskárně či pedagog v Lidové škole umění. Nadále ale externě přispíval do hudebních periodik.

Zvrat přinesl rok 1989, kdy se během sametové revoluce účastnil zakládání Občanského fóra a moderoval některé demonstrace proti komunistickému režimu. Po převratu stál u vzniku časopisu Rock & Pop. 

Černý v roce 2013 obdržel Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby, před třemi lety byl uveden do Síně slávy Akademie populární hudby jako první nehudebník v historii. Od druhé poloviny loňského roku ze zdravotních důvodů ukončil své veřejné působení. 

Témata: Jiří Černý úmrtí