Zemřel Jan Schmid (†87) z Ypsilonky: První reakce z nejvyšších míst!

Jan Schmid (autor: Jindřich Nosek /NoJin/)

Autor: Pavel Krejčí

4. června 2024 15:38

Česko dnes zasáhla jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 87 let včera zemřel zakladatel legendární Ypsilonky Jan Schmid. I z oficiálních míst už přicházejí první reakce na neradostnou novinku.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) zmínil právě to, že Schmid byl u zrodu Ypsilonky, kterou označil za divadlo s nestárnoucí osobitou poetikou. "Jeho energie a láska k divadlu a divákovi byla, je a bude inspirací," napsal člen vlády.

Baxa také připomněl, že zesnulý umělec dostal před několika lety Státní cenu Ministerstva kultury. Vzpomínku následně zveřejnil na sociálních sítích i jeho úřad.

Schmid se narodil v jihočeském Táboře a vyučil se malířem skla. Po úspěšných studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se stal výtvarníkem v Severočeském loutkovém divadle v Liberci, kde v roce 1963 založil experimentální soubor, který se o rok později začal nazývat Studio Ypsilon. Dlouhá léta byl poté jeho ředitelem a uměleckým vedoucím, přičemž byl i u stěhování souboru do Prahy v roce 1978.

Jako režisér hostoval i v jiných divadlech či pracoval pro Českou televizi a Český rozhlas. Také vyučoval na DAMU. V roce 2017 převzal Thálii za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Jako výtvarník se věnoval plakátům, knižním ilustracím, kostýmům a scénografii. Za manželku měl herečku Janu Synkovou. 

Témata: Jan Schmid Martin Baxa Ministerstvo kultury