Český lev: Cenu dostali Hádek a Peková, nejlepším filmem jsou Bratři. Projev o pracujících matkách utnula režie

Český lev 60

Autor: Libor Frýdl

9. března 2024 20:10 | Aktualizováno: 10. března 2024 2:22

Dnes večer proběhl 31. ročník předávání cen Český lev. V rámci něj byly oceněny nejlepší české filmy, herci, herečky a další lidé z oblasti kinematografie. Slavnostní večer už tradičně moderoval Marek Eben. Nejlepším filmem roku se stali Bratři, kteří proměnili jedinou z 15 nominací.

Po červeném koberci se před pražským Rudolfinem prošly první hvězdy českého filmu už v sedm večer. Nechyběla například Marika Šoposká, Václav Neužil, Eva Burešová, Václav Kopta, Jiří Bartoška nebo Martha Issová.

Odhadovalo se, že akademie ocení jako nejlepší celovečerní snímek drama o odboji bratří Mašínů. Jasným favoritem kategorie herců v hlavních rolích byl Karel Roden. Sázkoví experti věřili, že si za ztvárnění exekutora Karla ve filmu Tancuj Matyldo převezme svou třetí "lví trofej". Simona Peková, Regina Rázlová a Tatiana Dyková Vilhelmová. To byla jména tří největších adeptek na cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Slavnostní ceremoniál odstartoval předtočenou scénou v duchu starých krimi o detektivech. Marek Eben následně prohlásil, že sám neví, o čem úvodní sekvence byla. Hudební doprovod dnes mají na starosti The Antagonists.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Milena Steinmasslová za film Němá tajemství. Nejlepším hercem ve vedlejší roli je Tomáš Jeřábek za dobovou minisérii Volha.

Sošku za nejlepší masky si rovněž odnesla Volha. Cenu převzali Martin Valeš, Jana Bílková a Martin Větrovec. Cenu za nejlepší zvuk získalo sci-fi Bod obnovy. Cenu převzali Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič a Jan Šulcek.

Nejlepším krátkým filmem se stal Atestace. Cenu převzali režisér Jan Hecht a producent Marek Dusil. Cenu za nejlepší kostýmy získala opět Volha. Cenu dostala Vladimíra Pachl Fomínová.

Za nejlepší scénografii byl oceněn opět Bod obnovy. Cenu si převzal Ondřej Lipenský. Nejlepším animovaným filmem se stal Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Režisér Filip Pošivač si cenu nemohl převzít osobně, proto ji převzali producenti Jakub Viktorín a Pavla Janoušková Kubečková.

Českého lva za mimořádný počin předal prezident akademie Ivo Mathé režisérce Agnieszce Hollandové za film Hranice o uprchlické krizi. Kapela následně připomněla umělce, kteří loni zemřeli. Mezi nimi byl například spisovatel Milan Kundera, pěvkyně Soňa Červená, skladatel a zpěvák Vašo Patejdl, nebo zpěvačka Yvonne Přenosilová.

Cenu za nejlepší televizní film nebo minisérii získala Matematika zločinu. Cenu převzala producentka Iva K. Jestřábová. Cenu Magnesia za nejlepší studentský film získala Daria Kashcheeva za film Electra. I přes výzvy pořadatelů přednesla několikaminutový projev na téma pracujících matek. 

"Jsem žena, je mi 37 let, moje vaječníky stárnou a teď se musím rozhodnout, co s tím. Kdybych se rozhodla, že budu matkou a budu muset zvládat dvě směny a péči o dítě, budu moci dělat svou práci stejně kvalitně jako dosud? Nebo mám obětovat to, že jsem matka? Nebo svoji tvorbu? A proč si vůbec musím vybírat mezi mateřstvím a tvorbou? Jen proto, že jsem se narodila s dělohou?" ptala se v projevu Kashcheeva. Její projev následně přerušila režie s tím, že "je moc dlouhý."

Českého lva za nejlepší hudbu získal film Tancuj Matyldo. Hudbu složil kytarista Michal Pavlíček, který cenu převzal. Cenu za mimořádný přínos kinematografii získal kameraman Vladimír Smutný.

Nejlepším televizním seriálem se stala Volha. Cenu dostali tvůrce Jan Pachl a producent Josef Viewegh.Cenu za nejlepší střih získal film Bod obnovy. Převzal si ji Jarosław Kamiński.

Stejný snímek dostal i cenu za nejlepší kameru kterou převzal Filip Marek. Za nejlepší scénář dostala cenu Němá tajemství. Sošku si převzala Alice Nellis.

Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli získala Simona Peková za film Přišla v noci. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Kryštof Hádek za Volhu. 

Cenu za nejlepší režii získali Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar za snímek Přišla v noci. Cenu za nejlepší dokument dostává Všechno dobře dopadne. Převzali ji režisér Miroslav Janek a producent Jan Macola.

Českého lva za nejlepší celovečerní hraný film předala Jiřina Bohdalová snímku Bratři. Cenu převzal producent Petr Bílek. 

Témata: Český lev