Yvonne Přenosilová (†76): Vzpomíná na ni ministr i televizní moderátor

Yvonne Přenosilová (autor: Adam Zivner)

Autor: Pavel Krejčí

11. září 2023 17:55

Českou uměleckou obci dnes zkraje nového týdne zasáhla smutná zpráva o úmrtí zpěvačky a moderátorky Yvonne Přenosilové. Už se dokonce objevují první reakce známých osobností na sociálních sítích. 

Například ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák připomněl hit Boty proti lásce. "Asi to sem dneska dá kdekdo, ale k paní Yvonne prostě tahle píseň patří ze všech nejvíc. Děkujeme hlavně za tu neskutečnou statečnost a kuráž i mnoho let poté, co se tahle píseň stala největším hitem," napsal na X.

Tam reagoval také Jakub Železný. "Paní Přenosilová byla jiná. Pro leckoho těžko uchopitelná. Skvělá zpěvačka, co i v druhé (novinářské) kariéře dělala vše naplno. V Rozhlase jsem ji v 90. letech zdravíval s úctou, ona odpovídala mile, typickým 'nakřáplým' tónem. Kéž odpočívá v pokoji," poznamenal moderátor veřejnoprávní televize.

Čtěte také

Přenosilová se objevila v režisérské prvotině Miloše Formana nazvané Konkurs. Ačkoliv tehdy místo v Semaforu nezískala, později v divadle vystupovala se skupinou Olympic. Následně byla členkou nově vzniklého divadla Apollo, kde působil například Karel Gott. 

S hudbou se podívala i do několika zahraničních zemí, v roce 1965 vyrazila na třítýdenní pobyt v Londýně. V britské metropoli si zazpívala v rozhlase, nazpívala gramodesku, uspořádala dva úspěšné koncerty a vystoupila v televizi. Zdálo se, že má našlápnuto k velké kariéře, jenže přišel rok 1968, podpis petice Dva tisíce slov a emigrace. 

Pražská rodačka strávila dalších 26 let v Mnichově, než se v roce 1994 vrátila do Česka. V Německu nejprve pracovala u aerolinek British Airways, později se stala redaktorkou Svobodné Evropy a spolupracovala zde mimo jiné s Karlem Krylem. 

Témata: Yvonne Přenosilová úmrtí Jakub Železný Martin Dvořák