Yvonne Přenosilová (†76): Česko zná datum posledního rozloučení!

Yvonne Přenosilová

Autor: Jan Hrabě

12. září 2023 14:18

Pohřeb zesnulé zpěvačky a moderátorky Yvonne Přenosilové proběhne ve čtvrtek odpoledne na Novém židovském hřbitově v Praze. Přenosilová zemřela v pondělí ve věku 76 let. 

Smuteční obřad povede od 14 hodin vrchní zemský rabín Karol Sidon, napsal server lidovky.cz. Pohřbu se zúčastní syn Přenosilové, další příbuzní či hosté ze zahraničí, včetně někdejších kolegů z rádia Svobodná Evropa. Umělkyně poté spočine na hřbitově, kde leží například Arnošt Lustig nebo Franz Kafka. 

Yvonne Přenosilová - Boty proti lásce

Video: YouTube

Přenosilová se objevila v režisérské prvotině Miloše Formana nazvané Konkurs. Ačkoliv tehdy místo v Semaforu nezískala, později v divadle vystupovala se skupinou Olympic. Následně byla členkou nově vzniklého divadla Apollo, kde působil například Karel Gott. 

S hudbou se podívala i do několika zahraničních zemí, v roce 1965 vyrazila na třítýdenní pobyt v Londýně. V britské metropoli si zazpívala v rozhlase, nazpívala gramodesku, uspořádala dva úspěšné koncerty a vystoupila v televizi. Zdálo se, že má našlápnuto k velké kariéře, jenže přišel rok 1968, podpis petice Dva tisíce slov a emigrace. 

Pražská rodačka strávila dalších 26 let v Mnichově, než se v roce 1994 vrátila do Česka. V Německu nejprve pracovala u aerolinek British Airways, později se stala redaktorkou Svobodné Evropy a spolupracovala zde mimo jiné s Karlem Krylem. 

Témata: Yvonne Přenosilová úmrtí