Yvetta Simonová slaví úctyhodných 95 let!

Yvetta Simonová

Autor: Libor Frýdl

4. listopadu 2023 11:36

Yvetta Simonová, původním jménem Roubalová, se narodila 4. listopadu 1928 v Českém Brodě. Je známou českou zpěvačkou a stálicí v oblasti české populární hudby. Její umělecká kariéra začala jako operetní a muzikálová zpěvačka v Bratislavské operetě, a později také v Hudebním divadle v Karlíně. Postupně se stala známou jako zpěvačka populární hudby. Dnes slaví krásných 95 let.

Yvetta Simonová pochází z dobře situované úřednické rodiny a již jako dítě se věnovala baletu a hře na klavír. Po absolvování obchodní školy se rozhodla studovat hudbu a zpěv soukromě. Její umělecká kariéra začala v Bratislavě, kde se stala operetní a muzikálovou zpěvačkou.

Během svého života byla provdána několikrát, mimo jiné za manažera Lucerny Františka Spurného, kterým ji později změnil na Simonová Jan Werich.

Simonová spolupracovala s různými tanečními orchestry, včetně těch pod vedením Zdeňka Bartáka a J. Procházky. Od roku 1958 byla hlavní pěveckou hvězdou orchestru Karla Vlacha, se kterým spolupracuje dodnes. Během své kariéry nahrála přes 500 písní, často ve spolupráci s Milanem Chladilem, dalším zpěvákem.

ZPěvačka zaznamenala velkou popularitu v 60. letech 20. století, kdy se umístila na předních místech v čtenářské anketě Zlatý slavík. Také nahrála několik písní do českého filmu "Limonádový Joe aneb Koňská opera."

Dlouhé roky byla aktivní v umělecké sféře a vystupovala veřejně. V roce 2010 obdržela Českého slavíka za rok 1962 a v roce 1984 získala titul zasloužilá umělkyně za významné zásluhy o československou populární hudbu. Dne 28. října 2017 obdržela medaili Za zásluhy od českého prezidenta Miloše Zemana.
 

Témata: Yvetta Simonová