Yemi A.D. přišel o velký sen: Let do vesmíru se nekoná! Proč?

Yemi A.D.

Autor: Pavel Krejčí

1. června 2024 20:13

Japonský podnikatel Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, v jejímž rámci měl s celebritami absolvovat první turistický let kolem Měsíce. Informovala o tom agentura Reuters. Let se měl původně uskutečnit do konce minulého roku, stanovený cíl se však stal podle organizátorů neuskutečnitelným. 

"Bez jasného časového harmonogramu v blízké budoucnosti udělal Maezawa s těžkým srdcem nevyhnutelné rozhodnutí o zrušení projektu," uvedl mise. "Všem, kteří se na tento projekt těšili a podporovali ho, se za tento výsledek upřímně omlouváme," dodali organizátoři. 

Mise dearMoon se měla uskutečnit ve spolupráci se společností SpaceX. Maezawa vybral z milionu uchazečů osm účastníků. Uspěl americký youtuber Tim Dodd, DJ Steve Aoki, filmař Brendan Hall, jihokorejský hudebník TOP, britský fotograf Karim Iliya, irská fotografka Rhiannon Adamová, indický herec Dev Džoši a všestranný český umělec Yemi A.D.

Yemi na dnešní novinku reagoval prostřednictvím sociálních sítí, když na instagramu uvedl, že posílá lásku a sílu nejen zbylým sedmi účastníkům mise, ale také všem, kdo sledovali jeho cestu, i těm, kdo se neúspěšně ucházeli o účast na projektu.

Sám japonský podnikatel Maezawa už ve vesmíru byl. Před třemi lety strávil dvanáct dní na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Stal se tak prvním vesmírným turistou, který cestoval na stanici za více než deset let. 

Témata: Yemi A.D. Měsíc Vesmír