Vladimír Remek přinesl Česku důležité prvenství, které už nikdo nepřekoná

Remek, Vladimír

Autor: Libor Frýdl

8. října 2023 13:21

Vladimír Remek je český kosmonaut, který získal světovou pozornost jako první astronaut v historii z jiné země než Sovětského svazu nebo USA. Narodil se 26. září 1948 v Českých Budějovicích, které tehdy bylo součástí bývalého Československa. Jeho kosmický let na palubě Sojuzu 28 v roce 1978 je historický okamžik, který si mnozí pamatují dodnes.

Vladimír Remek se stal prvním kosmonautem z bývalých komunistických zemí a prvním československým astronautem na světě. Jeho cesta do kosmu byla výsledkem spolupráce mezi tehdejším Sovětským svazem a Československem. Remek byl vybrán z více než 1 000 uchazečů a stal se součástí vesmírného programu.

Jeho kosmická mise, Sojuz 28, probíhala v březnu 1978. Spolu s ním na palubě byl sovětský kosmonaut Alexej Gubarev. Tato mise měla za cíl provést vědecký výzkum a experimenty v oblasti kosmické technologie a vědy.

Remkův kosmický let byl historickým okamžikem pro celé Československo, a to nejen z kosmického hlediska, ale také jako symbol politického a technologického pokroku bývalého východního bloku. Během letu Remek provedl experimenty, které byly významné pro výzkum mikrogravitace a další kosmické vědy.

Po návratu na Zemi se Vladimír Remek stal národním hrdinou. Byl vyznamenán mnoha oceněními a stal se symbolem úspěšného kosmického programu v bývalém Československu. Jeho kosmický let znamenal důležitý milník nejen v jeho osobní kariéře, ale také v kosmonautice jako celku.

Po svém návratu na Zemi se Remek vrátil k vojenské kariéře a pokračoval v práci v letectví. Později se také zapojil do politiky a stal se poslancem Evropského parlamentu za Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM).

Vladimír Remek je dodnes považován za významnou osobnost v historii kosmonautiky a stále zůstává jediným Čechem, který měl možnost letět do vesmíru. Jeho příběh slouží jako inspirace pro mladé generace, které sní o dobrodružství ve vesmíru.

Témata: Vladimír Remek