Vliv atentátu na Johna F. Kennedyho na úspěch The Beatles v USA je fascinujícím tématem, které spojuje politické a kulturní dějiny s hudební revolucí 60. let. Někteří historici a odborníci, včetně samotného Paula McCartneyho, podle BBC tvrdí, že Spojené státy po Kennedyho smrti hledaly útěchu a naději, které The Beatles poskytli svou energií, humorem a čerstvostí. Jiní však tvrdí, že tento vztah je zjednodušený a klíčem k jejich úspěchu byly jiné faktory, především televizní vystoupení a pečlivé plánování jejich manažera Briana Epsteina.
Atentát na prezidenta Kennedyho 22. listopadu 1963 byl pro Ameriku šokem, který ochromil celou zemi. Kennedy, mladý, charismatický vůdce, zosobňoval optimismus nové generace. Jeho smrt uvrhla národ do hlubokého smutku a nejistoty. V této atmosféře byl obrovský zájem o cokoliv, co mohlo přinést rozptýlení nebo obnovit naději.
Dr. Patrick Andelic, odborník na americkou historii, poukazuje na to, že Kennedy byl první „televizní prezident“ a jeho smrt se stala jedním z prvních momentů, kdy trauma národa sdílel celý svět prostřednictvím televize. Stejně jako Kennedy, i The Beatles byli mladí, energičtí a atraktivní, což je na televizní obrazovce přibližovalo americkému publiku. Když kapela přiletěla do New Yorku 7. února 1964, pouhých 70 dní po Kennedyho smrti, byli vnímáni jako čerstvý vánek v temných časech.
Úspěch The Beatles v USA ale nebyl dílem náhody. Jejich vystoupení v The Ed Sullivan Show 9. února 1964, pouhé dva dny po příletu, sledovalo více než 70 milionů diváků. Tato show se stala zlomovým bodem. Kamera během vystoupení záměrně zabírala jednotlivé členy a k jejich jménům přidala popisky – například u Johna Lennona se objevilo „Sorry girls, he's married“ („Promiňte, děvčata, je ženatý“), což okamžitě zaujalo fanoušky.
V této chvíli se Beatlemania plně rozhořela. Během několika týdnů se jejich písně dostaly na první příčky amerických hitparád, přičemž na konci března 1964 se jim podařilo obsadit všech pět nejvyšších míst žebříčku Billboard. To, že jejich hudba byla energická, chytlavá a odlišná od tehdejší americké produkce, jim zajistilo trvalý úspěch.
Manažer Brian Epstein hrál v úspěchu The Beatles v USA klíčovou roli. Již před Kennedyho atentátem vyjednal smlouvu s televizní stanicí CBS na jejich vystoupení v Ed Sullivan Show a přesvědčil Capitol Records, aby vydali singl I Want To Hold Your Hand. Tento singl, vydaný v prosinci 1963, se rychle dostal na vrchol hitparád a připravil půdu pro triumfální příchod The Beatles do Ameriky.
Epstein také zajistil, aby o jejich příjezdu informovala média, což vedlo k tomu, že je na letišti JFK vítaly tisíce fanoušků a novinářů. Tato scéna byla natolik ikonická, že se stala symbolem jejich převzetí amerického hudebního trhu.
Přestože je lákavé spojovat Kennedyho smrt s úspěchem The Beatles, mnoho odborníků toto tvrzení odmítá. Dr. Holly Tessler z Liverpoolské univerzity upozorňuje, že úspěch The Beatles v USA byl výsledkem pečlivého plánování, marketingu a jejich vlastního talentu, nikoliv tragických událostí. "Kapela by pravděpodobně uspěla i bez atentátu," říká Tessler.
Americká mládež, která tvořila jádro jejich fanouškovské základny, nebyla politicky angažovaná a na rozdíl od starších generací se spíše zajímala o zábavu než o politické nebo kulturní souvislosti. The Beatles jednoduše zaplnili mezeru na hudebním trhu, která čekala na novou, vzrušující kapelu.
Spojit úspěch The Beatles v USA výhradně s atentátem na Kennedyho by bylo příliš zjednodušující. I když jejich příjezd mohl poskytnout určité rozptýlení v těžkých časech, jejich globální vliv pramenil především z jejich hudby, charismatu a schopnosti využít televizi jako klíčové médium. Kennedyho smrt vytvořila kulturní vakuum, ale to, že ho The Beatles dokázali zaplnit, bylo výsledkem jejich vlastní jedinečnosti a precizní strategie.
Témata: The Beatles Robert F. Kennedy Beatles
Jiřina Bohdalová stále nemá dost! Učinila zásadní rozhodnutí!
Dagmar Havlová přiznala, že na tom není nejlépe!
Finále StarDance je za rohem: Co je dané už teď? Jde o vítěze!