Tajná oslava narozenin Jiřiny Bohdalové: Kdo přišel popřát slavné herečce?

Jiřina Bohdalová 3

Autor: Pavel Krejčí

6. května 2024 16:51

Nejslavnější oslavenkyní uplynulého týdne byla bezpochyby Jiřina Bohdalová, která v pátek měla 93. narozeniny. Navzdory pokročilému věku má stále chuť slavit se svými přáteli. Kdo dorazil na narozeninovou oslavu? 

O tajné oslavě informoval deník Blesk s tím, že na ni kromě nejbližších v čele s neméně slavnou dcerou Simonou Stašovou dorazili režisér Zdeněk Zelenka, producent František Janeček, hudebník Michael Kocáb nebo moderátor Libor Bouček. 

Podle listu se Bohdalová v pátek nejprve vydala ke kadeřníkovi, odkud už mazala do restaurace Zelená zahrada, kde se narozeninová akce konala. Do podniku v minulosti chodila se zpěvákem Karlem Gottem. 

Čtěte také

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v rodině truhláře a služebné, která se věnovala ochotnickému divadlu. Poprvé si zahrála v grotesce Pižla a Žižla na cestách holčičku v parku, která nabídne chudým komikům svačinu. Psal se rok 1937 a malou herečku tehdy nazvali českou Shirley. V osmi letech se objevila ve filmu Zlatý člověk a v devíti ve snímku Madla zpívá Evropě.

Na DAMU ji vzali až napotřetí, studium herectví ale musela přerušit kvůli zatčení svého otce za protistátní činnost a taky proto, že se narychlo vdávala, v roce 1954 za inženýra Břetislava Staše. Na cestě už byla dcera Simona. DAMU pak v roce 1957 dostudovala přes to, že se musela starat o dceru, maminku i mladší sestru

Po škole začínala Bohdalová u Jana Wericha v Divadle ABC. Od roku 1967 zakotvila na Vinohradech, kde vynikla třeba v Kočičí hře. Jiří Hubač pro ni napsal Kláru z Domu na nebesích či Josefínu ve hře Generálka. Od roku 2005 působila v Divadle Na Jezerce, kde nedávno ze zdravotních důvodů divadelní kariéru ukončila.

Před filmovou kamerou zazářila od 60. let nejen jako Dáma na kolejích, ale i ve snímcích Ženy v ofsajdu, Čtyři vraždy stačí, drahoušku či v rozverné komedii Světáci režiséra Zdeňka Podskalského. A životní roli dostala v Kachyňově Uchu (1970), kritikou i diváky ceněném, které ale zamířilo do trezoru a k divákům se dostalo až po dvaceti letech. Úspěch ji provází i v porevolučním období - za roli oligofreničky Fany ve stejnojmenném snímku z roku 1995 si odnesla Českého lva. Dalšího má za hlavní roli v pohádce Nesmrtelná teta z roku 1993.

Témata: Jiřina Bohdalová