hwk
stars24.cz

Film Já, Olga Hepnarová je příběhem mladé ženy, která v roce 1973 nasedla do nákladního auta a v centru Prahy zabila 8 lidí. Svůj čin považovala za akt pomsty společnosti, která jí podle ní celý život ubližovala, a v roce 1975 byla jako poslední žena na území Československa popravena. Český divák mohl vidět tento film v pátek na ČT2.

Olga Hepnarová - Otloukánek (23:46) | zdroj: YouTube


Snímek je existenciálním dramatem Olgy Hepnarové, je příběhem osamělého člověka vymezujícího se proti většinové společnosti, příběhem, který vyústí v tragédii a nemá vítěze ani poraženého. Film nabízí pohled na traumatický život i čin hlavní hrdinky z určitého odstupu tak, aby se emotivně na stranu Olgy Hepnarové neklonil. Film je současně i dramatem lidí z okolí Olgy Hepnarové a snaží se najít příčiny jejího strašného agresivního aktu.

Proč Hepnarovou nehraje Češka, ale Polka?

„Tvůrci hledali dobrou, neokoukanou herečku, která by dokázala zahrát dívku, jež v sobě skrývá něco šíleného, plachou a živelnou zároveň. Hledat v Polsku bylo logické už proto, že našimi koproducenty jsou i Poláci. Zároveň je u takové role výhodou, že ji u nás nikdo nezná. Castingová režisérka vybrala asi deset finalistek a Michalina Olszańska přišla jako jediná oblečená v šatech ze 70. let. Od samého počátku byla v roli a režiséři z ní byli unesení,“ řekl pro Blesk Vojtěch Frič.

Kdo je vlastně Michalina Olszańska?

Narodila se 29. června 1992 ve Varšavě. Je polská herečka, spisovatelka, houslistka a zpěvačka. 

Její matka je herečka Agnieszka Fatyga a otec Wojciech Olszański. Od sedmi let hraje na housle, jako sólistka vystupoval se symfonickými orchestry v Polsku a v Berlíně.

Já, Olga Hepnarová - oficiální TRAILER (2:18) | zdroj: YouTube


V roce 2009 vyšla její prvnotina – román „Dziecko Gwiazd Atlantyda”, a o dva roky později román „Zaklęta”. Od roku 2011 studovala Divadelní akademii ve Varšavě. Od roku 2013 působí jako herečka, mimo to se věnuje tvorbě textů, hudby a účinkuje jako zpěvačka.

Témata:

Michalina Olszańska (herečka) | Hepnarová, Olga | film Já, Olga Hepnarová | stars24.cz

Vstoupit do diskuse