Juraj Sarvaš, slovenský herec, scenárista, režisér, pedagog a recitátor, zemřel v sobotu ve věku 91 let. Potvrdila to jeho dcera Světlana Sarvašová slovenské agentuře TASR.
Rádio Regina Stred RTVS, které informovalo o jeho úmrtí prostřednictvím sociálních sítí, připomnělo, že Juraj Sarvaš byl úzce spjat s počátky vysílání v Československém rozhlasu ve studiu v Banské Bystrici v roce 1900. "Hlas Juraje Sarvaše zahájil toto vysílání a provázel celou první show," uvedlo ministerstvo.
Juraj Sarvaš se narodil 14. července 1931 v Radvani, dnes součásti Banské Bystrice, jako nejmladší ze svých osmi sourozenců. Po maturitě na gymnáziu, kde se aktivně věnoval divadlu a recitaci, odešel do Bratislavy, kde pokračoval ve svém studiu na Vysoké škole múzických umění (VŠMU) v třídě Andreje Bagara.
Po absolvování Akademie múzických umění v roce 1955 se Juraj Sarvaš připojil k divadlu Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) ve Zvolenu. Po sedmi letech strávených na zvolenské scéně přijal nabídku Slovenského národního divadla (SND) v Bratislavě, kde setrval až do roku 1996, tedy po dobu 35 let. Spolu s Jozefem Adamovičem, Oldou Hlaváčkem, Michalem Dočolomanským a Jurajem Slezáčkem patřil mezi přední osobnosti a významné herce SND, sdílející stejnou šatnu s číslem 42, kde se scházeli všichni herci.
Juraj Sarvaš vytvořil desítky různorodých postav na divadelních prknech. Zaujal například jako Braňo v inscenaci z roku 1957 nebo jako inženýr Rohoně ve hře "Dobrodružství u žravců" z roku 1959.
Ve hrách moderních světových dramatiků ztvárnil typologické portréty postav, jako byl Dunois v "Svaté Janě" z roku 1961, Phyleus v "Herkulesovi a Augiasově Čuníkovi" z roku 1963, Jevtušenko v "Muži s puškou" z roku 1977 nebo Hermann v "Bockererovi" z roku 1986.
Kromě divadelního umění se Juraj Sarvaš objevil i ve filmu, televizi a rozhlasu. Zahrál si například hlavní roli v legendárním filmu "Pála Bielika z období první světové války čtyřiačtyřicátý" z roku 1957 nebo ve válečném dramatu odehrávajícím se během Slovenského národního povstání s názvem "Stopy na Sitna" z roku 1968.
Témata: Juraj Sarvaš
Kam se poděl manžel Katie Price? Podle médií nebyl unesen!
Princ William se změn nebojí. Nastínil, co čeká Brity pod jeho vládou!
Jak uniká pozornosti? Leonardo DiCaprio ví, jak zmizet fanouškům!