Spoluzakladatel legendární britské rockové skupiny Roger Waters je vyšetřován německou policií poté, co během berlínského koncertu "střílel" z imitace samopalu v uniformě zjevně inspirované oděvy nacistů.

Ze záběrů na sociálních sítích je patrné, že legendární baskytarista Waters měl na sobě dlouhý černý kabát a na ruce červenou pásku, na které byla zkřížená kladiva namísto svastiky.

Hlavní berlínský policejní inspektor Martin Halweg potvrdil serveru Sky News, že bylo zahájeno vyšetřování. "Kontext jevištního oblečení ospravedlňuje či dokonce oslavuje nacistickou diktaturu způsobem, který pošlapává památku obětí a narušuje veřejný pořádek," uvedl Halweg.

Policisté podle inspektora shromáždí veškeré důkazy a žalobci poté rozhodnou o dalším postupu. Německo má velmi striktní pravidla upravující použití nacistické symboliky. Provinilcům hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Mezi kritiky Watersova vystoupení nechybělo izraelské ministerstvo zahraničí. "Dobré ráno všem s výjimkou Rogera Waterse, který trávil večer v Berlíně (ano, v Berlíně) znesvěcováním památky Anny Frankové a dalších šesti milionů Židů zavražděných během holocaustu," napsalo na twitteru.

Témata:

Waters, Roger | Německo | Policie Německo | stars24.cz