Duchovny, Rowlingová, Cumberbatch a další celebrity poslali Putinovi dopis!

Vladimir Putin, ruský prezident 5

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

28. dubna 2023 21:59

Jude Law, Michail Baryšnikov, J.K. Rowlingová a 128 dalších prominentních herců, novinářů, spisovatelů a režisérů z celého světa apelovali na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby propustil lídra ruské opozice Alexeje Navalného z vězení. Jejich dopis zveřejnil server Meduza.

"Píšeme vám o tom, co již dobře znáte: Alexej Navalnyj je držen v IK-6, jedné z nejtvrdších kolonií ve vaší zemi. Je znovu a znovu umisťován na samotku, betonovou kostku o velikosti psí boudy, bez větrání. Má zakázáno navštěvovat příbuzné a telefonovat a právníci se k němu nemohou dostat. Navzdory vysokým teplotám je nucen strávit celý den ve stoje," píší umělci.

Připojili se tak podle svých slov k požadavkům 600 ruských lékařů, kteří říkají, že Alexej Navalnyj by měl okamžitě dostat mimořádnou nezávislou lékařskou péči. "100 ruských právníků a 100 regionálních poslanců také požaduje zastavení mučení Navalného a poskytnutí lékařské pomoci," uvedli.

Dodali, že Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody na základě obvinění, která by nikdy nepřijal žádný nezávislý spravedlivý soud. "Podporujeme výzvu německé vlády, orgánů USA a Evropské unie požadovat jeho okamžité propuštění. Je to ve vaší moci," uvedli závěrem.

Pod dopis se podepsali například režisér J. J. Abrams, který stojí za několika filmy Star Wars, Star Trek či seriálem Ztraceni, tanečník Michail Baryšnikov, spisovatel Neil Gaiman, herec David Duchovny či Benedict Cumberbatch, slavný britský hudebník a komik Tim Minchin, autorka ságy o Harry Potterovi J. K. Rowlingová a plejáda dalších.

Navalnyj byl odsouzen na 11,5 roku ve vězení za údajné podvody a pohrdání soudem a čeká ho další soud kvůli obvinění z terorismu, za což mu hrozí až doživotí. Jeho zdravotní stav se prudce zhoršil a objevily se spekulace, že ve vězení dostává dávky jedu.

V minulosti už byl otráven ruskou bojovou látkou novičok. Tvrdil, že se tak stalo na Putinův rozkaz, Kreml ale popřel, že by k otravě došlo.

Témata: Alexej Navalnyj J.K. (spisovatelka) Rowling Benedict Cumberbatch Vladimír Putin