Ke slavným a letos také takzvaně kulatým oslavencům patří zpěvák Marian Vojtko, který dnes slaví padesáté narozeniny. Co jste nevěděli o tomto slovenském rodákovi, který výrazně uspěl v Česku?
Marian Vojtko se narodil 20. března 1973 v Banské Bystrici, odkud se později přesunul za studiem do Bratislavy. Absolvoval operní zpěv na Vysoké škole múzických umění, zároveň však v této době poprvé vyzkoušel muzikál. Jeho první zkušeností na tomto poli bylo účinkování v Sondheimově Malé noční hudbě. První velká muzikálová příležitost přišla spolu se slovenským nastudováním muzikálu Krysař, do něhož byl obsazen do titulní role. Další hudební inscenace pak na sebe nenechaly dlouho čekat.
Už jako kluk Marian obdivoval písně Karla Svobody. Jak filmové, tak i hity v podání Karla Gotta a zpíval si je. „V roce 1998 na Slovensko dorazil hostovat muzikál Dracula a já měl to štěstí, že jsem se stal jeho součástí,“ vypráví Marian a pokračuje: „Studoval jsem operní zpěv a na konkurzu mi Karel Svoboda řekl: Prosím tě, zpíváš hezky, ale musíš ten hlas trochu zašpinit. Tohle je muzikál, ne opera! Přijď za týden znovu a nezklam mě. Týden jsem tedy cvičil zašpinění hlasu a nakonec jsem naštěstí uspěl. V Draculovi jsem si zahrál a zazpíval role Kněze a Stevena. Po megaúspěšném Draculovi mne pozvali na konkurs do Monte Crista, který se hrál od roku 2000 v pražském Paláci kultury (dnešním Kongresovém centru). V něm už jsem podle Karla měl hlas zašpiněnej dost a zřejmě proto jsem uspěl a byl obsazen do hlavní role. Karlu Svobodovi jsem vděčný za mnohé skvělé rady a taky za to, že mne svět muzikálu díky němu objevil a já se stal součástí tohoto světa. V posledním Karlově muzikálu Golem jsem si zahrál roli kněze Štěpána Skotnicy. A v obnovené premiéře muzikálu Dracula jsem pak už ztvárnil hlavní roli krvelačného hraběte. Karel byl člověk s neskutečnou energií a neuvěřitelným hudebním talentem. Na chvíle, kdy jsem seděl u něj ve studiu a přehrával mi nové skladby pro další projekty a písně nikdy nezapomenu. Karel pro mne byl a zůstane naším největším a nepřekonatelným hudebním skladatelem.“
Další hudební inscenace pak na sebe nenechaly dlouho čekat a učinili z Mariana Vojtka nejobsazovanějšího tuzemského muzikálového interpreta současnosti. Marian si zahrál titulní role např. v muzikálech Kleopatra, Pomáda, Jekyll & Hyde, Angelika, Tři mušketýři, Mona Lisa, Kat Mydlář, Quasimodo, Bídníci, Klíč králů, Aida, Casanova, Mata Hari, Fantom opery, Ples upírů, Muž se železnou maskounebo Baron Prášil. Za poslední zmíněnou roli obdržel v roce 2010 Cenu Thalie za nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu, operetě či jiném hudebně-dramatickém žánru. Ocenění se dočkalo také jeho ztvárnění dvojrole Jekylla & Hyda ve stejnojmenném muzikálu amerického muzikálového a písňového skladatele Franka Wildhorna, který Mariana nazval jedním z nejlepších představitelů této dvojrole na světě.
Marian Vojtko je také dlouhodobě aktivní na operní scéně. Do jeho repertoáru patří role hraběte Almavivy (Rossiniho opera Lazebník sevillský), Xerxes (v Händlově stejnojmenné opeře), baron Adolf (v Janáčkově opeře Pořátek románu), Pang (v Pucciniho opeře Turandot) a další tenorové party. V pražské Státní opeře ztvárnil roli Víta v opeře La Roulette. Koncertoval v Anglii, Portugalsku, Nizozemí či Německu.
V letech 2000 - 2010 působil Marian Vojtko jako host v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. A to v Mozartových operách Cosi fan tutte (Ondra), Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni (Don Ottavio) a Kouzelná flétna (Tamino). V témže divadle vystupoval i v roli Christiana v opeře Cyrano de Bergerac, uváděné zde ve francouzštině nebo také ve světové premiéře italské opery Fillipa Zignate Il sofio delle fate (Dech dobrých víl), uváděné taktéž v originále.
Svou uměleckou všestrannost prezentoval Marian Vojtko i v hlavních rolích ve slavných operetách Čardášová princezna, Polská krev a Mam´zell Nitouche.
Na podzim 2008 započal Marian Vojtko svou sólovou dráhu úspěšným koncertem v Divadle Hybernia, na němž jeho hosty byla Iveta Bartošová, Pavol Habera a Josef Vojtek.
Marian Vojtko vydal dvě sólová alba s muzikálovým a popovým repertoárem – Marian Vojtko (2010) a mimořádně úspěšný Muzikál (2018).
Od roku 2017 je Marian Vojtko členem nadžánrového vokálního uskupení 4 Tenoři, se kterým vystupuje na společných, zcela vyprodaných koncertech. Loni dvakrát vyprodali pražské Fórum Karlín. 4 Tenoři tvoření Pavlem Vítkem, Marianem Vojtkem, Michalem Bragagnolem a Janem Křížem vydali dvě alba – Čtyři tenoři a Láska prý, za jejichž úspěšný prodej získali Platinové a Zlaté desky mateřské gramofonové firmy Supraphon.
Marian Vojtko se během své pěvecké kariéry stal v České republice velkou hvězdou a svým krásně zabarveným tenorem přitahuje především ženské publikum jako magnet. Jeho hvězda zazářila na jevištích Hudebního divadla Karlín a pražských divadel Broadway, Hybernia a GOJA MUSIC Hall. Své 50. narozeniny oslaví Marian Vojtko se svými fanoušky právě na této scéně už 18. března 2023 na představení muzikálu Fantom opery. Na podzim letošního roku se Marian Vojtko na tuto scénu vrátí v roli hraběte Krolocka v obnovené inscenaci muzikálu Ples upírů.
Ovšem mimořádné, jedinečné a jediné bude teprve jeho Narozeninové Gala – Marian Vojtko 50, které se v produkci Tomáše Ságla odehraje v pražské O2 Universum 3. října letošního roku. Marianovými hosty budou vedle 4 Tenorů zpěvačky Eva Urbanová, Monika Absolon ová, Tereza Mátlová a Michaela Gemrotová.
„Rád bych na tomto gala koncertě poděkoval všem mým příznivcům za neselhávající přízeň a věrnost a za to, že při mně stáli v dobách dobrých i zlých,“ říká jubilant Marian Vojtko. „A protože v životě nezpívám takřka o ničem jiném než o lásce v mnoha jejích podobách, budu se tohoto nesmrtelného a nevyčerpatelného tématu držet i na tomto koncertě. S tak silným tématem jako je láska, se dá přece pracovat donekonečna. A donekonečna se o ní dá taky zpívat, o čemž publikum přesvědčím právě na koncertě v pražské O2 Universum,“ uzavírá Marian Vojtko pozvání na svůj velký koncert.
Témata: Marian Vojtko
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?