Ani Tom Cruise není nedotknutelný: Červená od úřadů!

Top Gun: Maverick

Autor: stars24.cz, ČTK

17. března 2023 9:19

Na stříbrném plátně bojoval proti pandemiím, jaderným válkám a katastrofám způsobeným biologickými zbraněmi. Nyní Tom Cruise stojí před skutečně nemožnou misí: přesvědčit úřady arktického souostroví, že nebude rušit jeho lední medvědy, napsal list The Times.

Guvernér Špicberků, norského území vzdáleného 960 kilometrů od severního pólu, Cruisovi odmítl povolit 30 přistání vrtulníkem v rámci natáčení druhého dílu nadcházejícího filmu Mission: Impossible Odplata.

Úřady se snaží "zachovat prakticky nedotčené životní prostředí na Špicberkách", uvedla vedoucí odboru životního prostředí Kristin Heggelundová. "Veškeré přejezdy přes Špicberky musí probíhat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému rušení lidí nebo zvířat," dodala.

V původní žádosti se natáčení jmenovalo Projekt Jupiter, hlavní herci měli přijet ve středu a natáčet asi tři týdny. Nyní hrozí problémy společnosti Paramount. Ta plánovala natáčení v krátkém časovém úseku, kdy je na Špicberkách téměř neustálé světlo, ale led se ještě nerozpadl po zimních mrazech.

Místní produkční společnost PolarX, která natáčení koordinuje, se proti rozhodnutí úřadů odvolává. Pro předchozí projekty získala povolení k přistávání vrtulníků v odlehlých částech ostrovů, ale ne v takovém rozsahu. Snímek Mission: Impossible Odplata - První část má být uveden ještě letos, druhá část v roce 2024.

Norská ministryně kultury Anette Trettebergstuenová odmítla produkční společnosti poskytnout obvyklé dotace na natáčení v Norsku s odkazem na obavy z narušení krajiny Špicberků.

Témata: Tom Cruise Film Mission Impossible