Britský král Karel III. dnes na recepci v Buckinghamském paláci přijal stovky zástupců politiky, byznysu a dalších veřejně známých osobností před zahájením 27. světové klimatické konference (COP27) v Egyptě. Třiasedmdesátiletý panovník chtěl být informován o praktických opatřeních k zastavení globálního oteplování, uvedla agentura DPA. Na summit v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch totiž osobně nepojede.

Na dnešní recepci byli pozváni mimo jiné zmocněnec amerického prezidenta pro otázky klimatických změn John Kerry, britský premiér Rishi Sunak či třeba módní návrhářka Stella McCartneyová.

Sunak dnes na recepci ocenil krále Karla za jeho prozíravé vedení v boji proti změně klimatu. "Jeho Veličenstvo se snaží pomoci najít praktická řešení pro změnu klimatu a ztrátu biologické rozmanitosti již více než 50 let, tedy dávno před COP1, natož před COP27," řekl shromážděným Sunak.

Král Karel, který se již řadu let zasazuje o ochranu klimatu, musel na nátlak bývalé premiérky Liz Trussové svou účast na konferenci v Egyptě zrušit. Trussová na rozdíl od svého předchůdce Borise Johnsona vyřadila z agendy problematiku ochrany klimatu a životního prostředí, ale po necelých dvou měsících ve funkci byla nucena na nátlak svých spolustraníků odstoupit. Kerry dnes uvedl, že králova přítomnost v Egyptě by měla silný účinek.

Současný předseda vlády Rishi Sunak původně uvedl, že na summit nepojede, tento týden však své rozhodnutí změnil.

"Když se podíváte na výzvu, která před námi stojí, je snadné cítit se vyděšeně, ale věřím, že dohody, kterých jsme v Glasgow dosáhli, jsou pro svět zdrojem naděje," řekl Sunak. "Pokud nebudeme jednat dnes, riskujeme, že zítra zanecháme našim dětem stále zoufalejší dědictví," dodal.

Mluvčí vlády ve čtvrtek uvedla, že Sunak by králi v účasti nebránil. Na to už je ale pozdě, protože podle mluvčí by to nyní bylo "logisticky neproveditelné". Vláda a palác se proto dohodly, že se Karel III. nezúčastní.

COP27 začíná 6. listopadu v přímořském letovisku Šarm aš-Šajch. Zástupci přibližně 200 zemí tam budou dva týdny diskutovat o tom, jak omezit globální oteplování.

Témata:

Král Charles III. (Karel III.) | královská rodina (gbr) | stars24.cz