Kevin Spacey a vyhraný spor o obtěžování: Jak soud probíhal?

Kevin Spacey 2

Autor: ČTK

22. října 2022 17:58

Americký herec Kevin Spacey, který vyhrál soud o údajném sexuálním obtěžování, před soudem odmítl tvrzení, podle kterých se v roce 1986 snažil svést nezletilého muže. Označil je za nepravdivá. Údajná oběť hercova napadení, tehdy čtrnáctiletý Anthony Rapp, podal na Spaceyho žalobu a domáhal se odškodnění ve výši 40 milionů dolarů (asi 998 milionů Kč).

Rapp vypověděl, že ho Spacey, kterému bylo tehdy 26 let, částečně zalehl, když Rapp ležel v hercově posteli a díval se na televizi. Rappovi se podařilo vysmeknout se a ze Spaceyho bytu odešel. Podle jeho svědectví byl Spacey oblečený, nepokusil se ho políbit, nesvlékl ho a nepronášel ani sexuální narážky. Herec se ho ve dveřích zeptal, zda nechce odchod ještě přehodnotit.

Rapp, který byl tehdy na začátku své herecké kariéry v divadlech na Broadwayi, uvedl, že ho zkušenost negativně poznamenala. Spacey byl zřejmě při činu opilý.

"Není to pravda," řekl o Rappových tvrzení před soudem Spacey. Hercova obhajoba už dříve uvedla, že Rappova tvrzení nejsou podložená. Spacey také dodal, že o tom, co se stalo, nikdy veřejně nepromluvil a nemluvil ani o své sexuální orientaci kvůli komplikované rodinné situaci. Uvedl, že jeho otec byl neonacista a zastánce teorií o nadřazenosti bílé rasy.

Na začátku stání federální soudce Lewis Kaplan odmítl žalobu podanou Rappovými právníky na úmyslné způsobení duševní újmy. Podle soudce měla tato žaloba mnoho shodných prvků s žalobou za napadaní, kterou advokáti rovněž podali.

Rapp zažaloval Spaceyho v listopadu roku 2020 a žádal po něm odškodnění 40 milionů dolarů za napadení a způsobení duševní újmy. Jeho tvrzení spolu se svědectvím řady jiných mužů o údajném sexuálním napadení se výrazně promítlo do Spaceyho kariéry. Herec, kterého proslavily filmy jako Sedm nebo Americká krása, například přišel o roli v seriálu Dům z karet. Tvrzení se objevila v roce 2017, kdy vrcholila kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo.

Spacey od začátku procesu tvrdil, že se ničeho nedopustil. Jeho advokáti Rappovo svědectví označili za nevěrohodné a celý příběh za vymyšlený. "Panu Rappovi se dostává během tohoto procesu více pozornosti, než kolik měl za celý svůj život," uvedla Spaceyho advokátka Jennifer Kellerová.

Soud v New Yorku nakonec zamítl žalobu podanou na herce Kevina Spaceyho kvůli údajnému obtěžování. Podle poroty se Spacey jednání, za které byl žalován, nedopustil.

Témata: Kevin Spacey