Král Charles, který se ve čtvrtek po úmrtí své matky Alžběty II. stal novým britským vládcem, v minulosti třikrát navštívil Českou republiku a dvakrát i Československo. Věnoval se tu věnoval zakládání památkového fondu na ochranu pražských památek, nejčastěji ale navštěvoval Brno

Na první soukromou návštěvu, která trvala od 6. do 10. května, přijel tehdy ještě jako princ Charles do Československa se svou tehdejší manželkou, princeznou Dianou, na pozvání prezidenta Václava Havla. Zavítali i do Bratislavy a Brna.

Jejich druhý den zahrnoval návštěvu princezny Diany ve škole pro sluchově postižené v Radlicích, projev prince Charlese na půdě Univerzity Karlovy, oběd s prezidentským párem na zámku v Lánech i prohlídku pražských památek v doprovodu Karla Schwarzenberga. Charles také sám odjel na Mostecko prohlédnout si zámek Jezeří.

Třetí den se britský královský pár vydal do Brna, kde je vítalo zcela zaplněné Dominikánské náměstí. Princezna Diana, zdatná plavkyně, se jeden den návštěvy vydala po ránu tajně si zaplavat do Podolí. Zpátky odjela 9. května, princ Charles až o den později.

Charles pobýval v Česku i na soukromé třídenní návštěvě od 21. do 23. prosince. S Václavem Havlem připravoval založení nadace na ochranu pražských památek a jejích architektonických děl pod názvem Pražský památkový fond. Havel tehdy mimo jiné poznamenal, že princ je potomkem Jiřího z Poděbrad a princezna Diana je potomkem rodu Přemyslovců.

Na třídenní pracovní návštěvě od 3. do 5. června se Charles spolu s tehdejším prezidentem Havlem zúčastnili benefičních akcí Pražského památkového fondu, který společně založili. Druhý den návštěvy si princ Charles v doprovodu prezidenta Havla a pražského primátora Jana Koukala prohlédl Jižní zahrady Pražského hradu a večer byl přítomen benefiční akci památkového fondu, konané v Jižních zahradách.

Na třídenní návštěvě od 30. října do 1. listopadu 2000 si princ Charles nejdříve prohlédl opravené barokní zahrady v terasách pod Pražským hradem, na jejichž opravě se podílel Pražský památkový fond a investoval od nich několik miliónů korun.

Na čtyřdenní návštěvě Česka od 20. do 23. března čekalo na prince Charlese s jeho novou chotí, vévodkyní Camillou, v hlavním městě i na Moravě setkání s politiky, památky, divadlo, mše, návštěvy škol či ekologické vesnice.

První dva dny byli v Praze, kde je na Hradě přijal tehdejší prezident Václav Klaus. Pobyt v české metropoli strávili prohlídkou památek a procházkami. Zavítali například do kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde věnovali pozornost památníku hrdinů heydrichiády a promluvili s veterány sloužícími za druhé světové války v Británii. Druhý den šli na mši a do Stavovského divadla na Dona Giovanniho.

Témata:

Král Charles III. (Karel III.) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse