Jako královna musela zaujmout davy. Alžběta volila svůj šatník pečlivě a ve svém oblékání vždy měla poslední slovo. Její osobní asistentka pro módu jí vesměs pouze radila. Podle pozorování časopisu Vogue byla její nejoblíbenější barvou modrá. Béžovou si však oblékat nechtěla vůbec.

„Jistě, možná neměla okouzlující styl hollywoodské hvězdy nebo převratnou schopnost změnit naši představu o oblékání, jako to udělali jiní, ale odkaz Jejího Veličenstva ve formě vývoje módy, kterou nosila, zvýrazňuje způsob její neochvějné čestnosti a poctivosti,“ vzpomíná na královnu francouzský módní časopis Elle.

Na internetu existují stovky tisíc fotek královny Alžběty II. „Zřejmě si nikdy nepředstavovala, že její image protne celý svět - v novinách, v televizi, a dokonce na bankovkách. Vlastně ani monarchou být nechtěla,“ doplnil pro změnu americký časopis s módou Vogue.

Její styl oblékání musel být po celou dobu vlády diplomatický a zároveň výrazný. Alžběta v roce 2011 jako první monarcha po více než 100 letech navštívila Irsko. „Královna na sobě měla specifický odstín zelené. Ne příliš smaragdovou, ani příliš odvážnou. Byla to pečlivá volba, kterou Alžběta nepředpokládala, že získá Irsko zpět, ale chtěla mu prokázat citlivou poctu, zvlášť v tak přelomovém okamžiku,“ hodnotili reportéři Elle.

Ve francouzském časopisu si povšimli také toho, jak různé ženy z královnina okolí přebírají její styl oblékání. Kate, vévodkyně z Cambridge, a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, dbají na Alžbětin styl výrazných barev. „Je to zvláště užitečné. Členy královské rodiny mohou spatřit i ti, kdo jsou na nejvzdálenějším konci čekajícího davu. Je jasné, že to Kate s Meghan vzaly na vědomí,“ píše Elle.

„Znalost využívání klobouků, tiše diplomatický výběr broží, barevné šoky a prvotřídní boty zůstaly a zůstanou stylovými baštami 20. a 21. století bez ohledu na to, co se ve světě dělo,“ pokračoval francouzský časopis.

Zpravodajský server Independent zveřejnil průzkum časopisu Vogue z roku 2012. Ten analyzoval 365 dní královnina šatníku. Ve 29 procentech případů oblékala některý z odstínů modré, ve 13 procentech na sobě měla květinové vzory a v 11 procentech případů se shodně představovala v zelené a krémové barvě.

Jak jsme již zmínili, královna potřebovala vyniknout, aby ji viděli fanoušci z větší dálky. „Řekla mi jednu znamenitou věc. Nemůžu si nikdy obléct béžovou, protože by nikdo nevěděl, kdo jsem,“ popsal životopisec královské rodiny Robert Hardman pro server deníku The Sun.

Podle její osobní asistentky pro módu Angely Kellyové byla královna opravdový expert na tkaniny. „Královna miluje barevné oblečení. Myslím si, že si mého názoru váží, ale vždycky má poslední slovo o tom, co si obleče,“ řekla Kellyová v roce 2012 pro Daily Mail.

Témata:

Královna Alžběta II. | královská rodina (gbr) | Móda | oděvy | stars24.cz