Nový britský král Charles III. v pátek vystoupí s projevem k národu, uvedl jeho mluvčí.

Charles se stal králem dnes, po smrti své matky Alžběty II. Královna skonala ve věku 96 letech v rodinném kruhu ve své letní rezidenci Balmoral ve Skotsku.

Charles byl nejstarším a nejdéle působícím následníkem trůnu. Ve věku 73 let je nejstarším člověkem, který se kdy stal britským králem.

Charles III. v prvním prohlášení po smrti královny Alžběty II. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku. V Británii je nyní státní smutek, který potrvá do královnina pohřbu.

"V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila," napsal syn zesnulé panovnice. Je si vědom toho, že její odchod těžce pocítí lidé v Británii i po celém světě.

Nový britský král dnešní večer stráví v kruhu rodiny na Balmoralu, v pátek odjede do Londýna a vystoupí s projevem k národu, uvedl jeho mluvčí.

Zpravodaj veřejnoprávní stanice BBC u královského dvora uvedl, že pro Charlese nejbližší dny přinesou protichůdné emoce. Na jednu stranu bude truchlit kvůli smrti své matky, na druhou stranu jeho osud dojde naplnění. Byl nejstarším a nejdéle působícím následníkem trůnu. Ve věku 73 let bude nejstarším člověkem, který se kdy stal britským králem.

Následníkem trůnu se nyní stal Charlesův 40letý syn William, který má nově titul vévoda z Cornwallu, jeho manželka Katherine pak vévodkyně z Cornwallu.

Témata:

Král Charles III. (Karel III.) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse