Americká herečka Cameron Diazová patřila více než dvě dekády k nejzářivějším hvězdám Hollywoodu, půvabná blondýna se uplatnila hlavně v komediích nebo romantických filmech, zvládla ale i vážnější role. Před pár lety ale s herectvím skončila.

Někdejší modelka, která se narodila 30. srpna 1972, se proslavila díky filmům Maska, Něco na té Mary nebo akční sérii Charlieho andílci, ale už před pár lety "pověsila herecké řemeslo na hřebík". Dnes se věnuje výchově malé dcery a před kameru si odskočí jen vzácně a pouze jako host.

Do filmového světa se dostala víceméně náhodou, když bez jakýchkoli hereckých zkušeností vyhrála konkurz na hlavní ženskou roli ve snímku Maska po boku Jima Careyho, který měl premiéru pár týdnů před jejími dvaadvacátými narozeninami.

Po úspěchu filmu se ale Diazová nechtěla stát hvězdičkou na jedno použití. Začala chodit na kurzy herectví a pomalu se osmělovala u nezávislých filmů. Objevila se v nízkorozpočtových komediích Ona, jedině ona, Líbánky bez ženicha nebo Hlava nad vodou.

To, že jí nejlépe sedí komediální role, poté předvedla v mainstreamovém snímku Něco na té Mary je (1998) s Benem Stillerem. Za výkon ve filmu, ze kterého zůstává v paměti fanoušků třeba scéna se spermatem omylem použitým místo vlasového gelu, si vysloužila i nominaci na prestižní Zlatý Glóbus. Další nominace na tuto cenu udělovanou zahraničními novináři v Hollywoodu získala za role ve snímcích V kůži Johna Malkoviche (1999), Vanilkové nebe (2001) a Gangy New Yorku (2002).

Velký úspěch slavily také dva díly akční série Charlieho andílci z let 2000 a 2003, hlasem Diazové pak v originále mluví princezna Fiona v animovaných příbězích zlobra Shreka. Po čtyřicítce ale nabrala její kariéra sestupnou tendenci, důkazem jsou i hereččiny poslední filmy, uvedené do kin v roce 2014: Annie, Jedna za všechny a Sex Tape.

V té době se také stáhla do ústraní. "Chová se, jako kdyby už byla v hereckém důchodu. Je se svým současným životem spokojená a žádný další film už natočit nechce," řekla o Diazové herečka Selma Blairová, když ji v roce 2018 marně lákala k natočení pokračování úspěšné přisprostlé komedie Prostě sexy.

Témata:

Cameron Diaz | stars24.cz

Vstoupit do diskuse