V pátek uplynulo 41 let ode dne, kdy se britský princ Charles oženil s lady Dianou. Svatbu sledovaly stovky milionů lidí na místě i u televizních obrazovek, pro princeznu ale nebyla vůbec jednoduchá.

Diana kráčela uličkou ve skvostné róbě z hedvábného taftu barvy slonové kosti, zdobené krajkou, a se závojem přes obličej. Vypadala jako princezna z pohádek.

U oltáře pak bezděčně přehodila pořadí prvních dvou jmen Charlese, a řekla Philip Charles Arthur George. Také mu neslíbila poslušnost. Tento tradiční slib byl vypuštěn na přání snoubenců.

Už tento čin svědčil o tom, že něco není v pořádku. A jak postupně vyplynulo na povrch, těch věcí, které nefungovaly, byla celá řada. S jednou takovou přišel před několika lety dokument Diana Interview.

V něm o zesnulé princezně hovořila její kamarádka Penny Thornton. Ta prozradila, proč Diana zažívala ze svatby s princem Charlesem takový stres. "Jednou z nejvíce šokujících věcí, kterou mi Diana kdy řekla, bylo, že jí Charles den před svatbou řekl, že ji nemiluje,'' prozradila Penny.

Dodala, že Charles chtěl vztah s Dianou ukončit, což ji vnitřně zlomilo. Zvažovala proto, že svatbu na poslední chvíli zruší a s Charlesem se rozejdou. To se ale nestalo, naopak. Dobrovolně vstoupila do manželství s člověkem, který k ní nic necítil, do manželství, které ji psychicky postupně ničilo. 

Charles a Diana se vzali v katedrále svatého Pavla dne 29. července 1981. Lady Diana se později svěřila svému životopisci Andrew Mortonovi, že od té doby toho litovala. Není tedy žádným tajemstvím, že se chtěla z manželství vymanit. Až nedávno se ale poprvé začalo hovořit o tom, že Charles měl silné pochybnosti a nebyl si jistý, že je Diana ta pravá.

"Zoufale jsem se snažila chovat dospěle, ale nevěděla jsem, jak to udělat, a nemohla jsem o tom s nikým mluvit. Vzpomínám si, že můj manžel byl velmi unavený - oba jsme byli dost unavení. Velký den," vysvětlovala princezna spisovateli Andrewu Mortonovi.

"Noc předtím jsem měla hodně zlý záchvat bulimie. Snědla jsem všechno, co jsem našla, což pobavilo mou sestru Jane, která se mnou bydlela v Clarence House. Nikdo nerozuměl tomu, co se děje, bylo to přísně tajné," dodala.

Ráno před svatbou prý byla úplně klidná. Smířená a odevzdaná "Cítila jsem se jako jehně, které jde na porážku. Věděla jsem to a nemohla jsem s tím nic dělat. Ten den jsem cítila velké očekávání. Štěstí, protože vás povzbuzovaly davy, ale nemyslím si, že jsem byla šťastná," uvedla zdrceně.

Po svatbě se její bulimie navíc zhoršila. Na líbánkách si mohla vyplakat oči, byla unavená, a budily ji noční můry. "V noci se mi zdálo celou dobu o Camille. Byla jsem jí úplně posedlá," přiznala Diana.

Podle královské biografie, kterou napsal novinář Robert Jobson, jenž doprovázel prince Charlese na cestách po světě, budoucí král cítil, že manželství je jen „povinnost“. Charles novináři prý zároveň řekl, že zrušení zasnoubení „by bylo katastrofální". Zesnulá princezna Diana už dříve uvedla, že se před zasnoubením setkali jen dvanáctkrát. 

Témata:

Lady Diana | Král Charles III. (Karel III.) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse