Vlnu pobouření vyvolal akční film, který produkuje čínská hvězda bojových umění Jackie Chan. Snímek nazvaný Home Operation (Operace domů) se částečně natáčí v syrském městě Hadžar al-Asvad zničeném občanskou válkou, napsal zpravodajský server The Guardian.

Film režiséra Sung Jin-siho je inspirovaný evakuací stovek čínských občanů z Jemenu v roce 2015, kdy v zemi vypukla občanská válka. Je prvním společným natáčením produkcí Číny a Spojených arabských emirátů.

Podle agentury AFP Sung uvedl, že záměrem filmu je oslavit Komunistickou stranu Číny. "Film je vyprávěn z pohledu diplomatů, kteří jsou členy komunistické strany a statečně čelili krupobití kulek ve válkou zmítané zemi, aby bezpečně a bez úhony dopravili všechny čínské krajany na čínskou válečnou loď," řekl.

Záběry z natáčení filmu ukazují čínský štáb a herce, kteří se pohybují mezi zničenými a opuštěnými budovami, tankem a místními komparzisty v oblečení v jemenském stylu.

Deník The New Arab citoval syrského novináře Farída Mahlúla, který uvedl: "Je ostudné natáčet takové filmy v troskách syrských domů, které byly zničeny Asadovým režimem, Ruskem a Íránem... Čínský fašistický režim je syrským spojencem a s pomocí podobných filmů se snaží své zločiny malovat narůžovo."

Hadžar al-Asvad leží čtyři kilometry jižně od Damašku, poblíž bývalého uprchlického tábora Jarmúk. V roce 2012, na počátku syrské občanské války, byla tato oblast baštou protivládních povstalců; v roce 2015 však okolí z velké části ovládl Islámský stát.

Po třech letech bojů byla oblast v roce 2018 dobyta vládními silami za pomoci palestinských milicí a ruských leteckých útoků. Po celou dobu konfliktu Čína zachovávala diplomatickou podporu syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, připomněl The Guardian.

Jackie Chan, který se narodil v roce 1954 v Hongkongu a patří mezi světově nejznámější čínské herce. List The Guardian uvedl, že už v minulosti podpořil čínskou komunistickou stranu. V roce 2009 například na konferenci podnikatelů řekl: "Postupně začínám mít pocit, že nás Číňany je třeba kontrolovat. Pokud nebudeme kontrolováni, budeme si prostě dělat, co chceme."

Témata:

Jackie Chan | Sýrie | stars24.cz