Právě před deseti lety pronikl jihokorejský rapper Psy v modrém smokingu, nahladko učesanými vlasy a černými brýlemi na světovou hudební scénu skladbou Gangnam Style. Píseň zahltila hudební pořady a už v září 2012 se vyšplhala na nejvyšší příčky amerického žebříčku Billboard Hot 100. Byla také první, která překonala miliardu zhlédnutí na YouTube.

Do té doby byl Psy známý v Jižní Koreji, Gangnam Style z něj ale udělala světovou hvězdu. Do roka překonal tři rekordy v Guinnessově knize rekordů, vystupoval s Madonnou v newyorské Madison Square Garden a dosáhl úspěchu, o němž se tehdy 35letému Jihokorejci nesnilo, připomněla stanice CNN.

"Den před tím čekáte, jak to dopadne, den potom máte pocit, že je to divoké a šílené," řekl v rozhovoru s CNN v soulském nahrávacím studii P-Nation, které založil roku 2018.

Význam Gangnam Style přesahuje hudební svět, otevřel cestu pro šíření tak zvané korejské vlny, nebo korejsky "hallyu" do světa. Jihokorejská vláda se o podobnou věc snažila od roku 1990 prostřednictvím hudby i médií.

PSY - GANGNAM STYLE | zdroj: YouTube

Následujících deset let se stejně jako Psy stali populárními i další jihokorejští umělci. K-popová skupina BTS byla loni nejprodávanější v hudebním světě. Dívčí skupina Blackpink spolupracovala s Lady Gaga i Selenou Gomezovou.

Podle Kju Tchak Ia z Masonovy univerzity v Jižní Koreji jdou tyto skupiny v Psyových stopách a dokázaly pomocí videí získat fanoušky na celém světě. "Bez hitu Gangnam Style by nebylo BTS ani Blackpink," řekl.

"(Psy) prorazil K-popu cestu v USA a usnadnil kariéru BTS," řekl člen této skupiny Suga. Uznání je vzájemné. "Je to neuvěřitelný výkon. Tleskám jim celou svou bytostí. BTS je už šest nebo sedm let vystavena tlaku, který jsem já zažíval v roce 2012," řekl Psy.

Témata:

Rapper PSY | stars24.cz

Vstoupit do diskuse