Další film na motivy královské rodiny! Tentokrát ne Diana, ale...

Princ Andrew, vévoda z Yorku, autor: Roosewelt Pinheiro/ABr

Autor: ČTK

16. července 2022 14:57

V Británii se připravuje film o rozhovoru britského prince Andrewa, který poskytl v roce 2019 stanici BBC ve snaze očistit své jméno kvůli stykům s americkým miliardářem Jeffreym Epsteinem i obviněním, že se sám zapojil do sexuálního zneužívání nezletilých.

Informoval o tom list The Guardian. Kauza 62letého syna Alžběty II. otřásla pověstí královské rodiny a princ Andrew kvůli ní zanechal veřejných povinností.

Snímek bude vyprávět o tom, jak producenti pořadu Newsnight zajišťovali a realizovali rozhovor s mladším bratrem prince Charlese, který poté britská média označila za "katastrofální". Interview, které vedla moderátorka Emily Maitlisová, bylo všeobecně vnímáno jako úlovek pro pořad vysílací společnosti BBC.

Princ Andrew se v rozhovoru poprvé ke skandálu veřejně vyjádřil před kamerou. Vévoda z Yorku tehdy uvedl, že lituje času stráveného s Epsteinem, který tři měsíce předtím spáchal v newyorské věznici sebevraždu poté, co skončil ve vazbě kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání mladistvých. Andrew však také dodal, že samotného přátelství s Epsteinem nelituje, protože vedlo ke konexím, které byly "ve skutečnosti velmi užitečné". V rozhovoru se také neomluvil Epsteinovým obětem a odmítl obvinění, že v minulosti sexuálně napadl tehdy nezletilou Američanku Virginii Giuffreovou.

Andrew se v polovině února s Giuffreovou dohodl na mimosoudním vyrovnání, podle médií patrně ve výši milionů dolarů. Žena tvrdila, že princ ji několikrát sexuálně zneužil, když jí bylo 17 let. Přestože Andrew obvinění dodnes odmítá, královna mu už dříve odebrala vojenské hodnosti a zbavila ho oficiálních povinností.

Andrew také během rozhovoru učinil řadu prohlášení, která poté média hodnotila jako přinejmenším zvláštní. Člen královské rodiny například uvedl, že při tanci v londýnském klubu s Giuffreovou nemohl být zpocený, protože dočasně ztratil schopnost potit se po "předávkování adrenalinem" během války o Falklandy.

Témata: princ Andrew (syn královny Alžběty)