Komik Bill Cosby, který se narodil 12. července 1937, patřil k velkým hvězdám amerického showbyznysu, jeho rodinná televizní show patřila k nejúspěšnějším pořadům 80. a 90. let minulého století. Filadelfský rodák hrál i ve filmech, nahrál desky a získal řadu prestižních ocenění.

Jeho postavení "tatínka Ameriky" se ale před několika lety nadobro zhroutilo, když se na veřejnosti objevily zprávy o jeho predátorském sexuálním chování. Cosby se dokonce stal první odsouzenou celebritou od propuknutí kampaně MeToo, ve vězení strávil přes dva roky.

Cosbyho obvinilo z různě závažných sexuálních přečinů přes 60 žen, přičemž několik z nich popsalo, že jim byly podány omamné látky. Většinou ale byly údajné činy v době veřejných svědectví promlčené, u soudu skončila jen obvinění od Andrey Constandové za činy z roku 2004.

Prokuratura v Pensylvánii se nejdříve rozhodla baviče nestíhat a donutit jej tak k výpovědi v souvislosti s civilní žalobou, z níž v roce 2006 vzešlo mimosoudní vyrovnání. Ovšem v roce 2015 prokuratura již s novým vedením od dřívější dohody odstoupila a Cosbyho obžalovala.

V září 2018 byl odsouzen ke třem až deseti rokům vězení, soudce ho tehdy označil za sexuálně násilnického predátora. Z trestu si tehdy více než osmdesátiletý Cosby odpykal jen část a loni v červnu byl propuštěn.

Nejvyšší soud amerického státu Pensylvánie totiž rozsudek nad ním zrušil s tím, že neměl být případu trestně stíhán, a to kvůli dohodě uzavřené s prokurátorem v souvislosti s civilním řízením ve stejné věci. Verdikt odvolací instance navíc zakázal opakování procesu, pensylvánská prokuratura se ale ještě obrátila na federální nejvyšší soud, jehož rozhodnutí ještě nepadlo.

Témata:

Bill Cosby | stars24.cz

Vstoupit do diskuse