Geoffrey Rush má Křišťálový glóbus z Varů, ceny získali i Polívka a del Toro

Geoffrey Rush si převzal cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech. (9.7.2022)

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

9. července 2022 22:50

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dnes ve Velkém sále hotelu Thermal dostal australský filmový a divadelní herec Geoffrey Rush. Držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon a tří dalších oscarových nominací se stal během své několikadenní návštěvy filmové přehlídky oblíbeným u filmových diváků i dalších návštěvníků karlovarského filmového festivalu.

Osobně uvedl tři filmy, které mu prestižní ocenění vynesly, a ochotně se účastnil debat a diskusí.

Při svém příjezdu do Varů slavil narozeniny, zazpíval mu celý Velký sál a dnes při přebírání ceny napodoboval tanečníky, kteří uvedli ceremoniál v tradiční choreografii bratří Cabanů. Úvodní věty děkovné řeči pronesl Rush v češtině a vzpomněl několik českých tvůrců jako třeba Jiřího Srnce nebo Karla Čapka.

Sedmdesátiletý Geoffrey Rush má Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Záře z roku 1996. Snímek Scotta Hickse byl zlomem v jeho filmové práci, ztvárnil v něm skladatele a klavíristu Davida Helfgotta, který se zmítá mezi genialitou a šílenstvím.

Jeho herecký výkon byl oceněn i Zlatým Globem nebo cenou BAFTA. Po dvou letech se jeho jméno objevilo znovu mezi oscarovými nominacemi, za roli v historické romanci Zamilovaný Shakespeare (1998).

Také další nominace na Oscara a Zlatý Globus jsou spojeny s historickou postavou. Získal ji za vytvoření výstředního markýze de Sade ve filmu Philipa Kaufmana Quills – Perem markýze de Sade (2000). Rok 2003 pak odstartoval jeho účinkování v blockbusterové sérii Piráti z Karibiku, kde se jako kapitán Barbossa objevil v pěti dílech. Herecké umění Geoffreyho Rushe potvrdila role Lionela Logua, jazykového lektora anglického krále Jiřího VI. v dramatu Králova řeč (2010) podtržená nominacemi na Oscara i Zlatý Globus a vyznamenaná cenou BAFTA a dalšími cenami.

Cenu prezidenta dostal herec Benicio del Toro

Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dnes dostal americký herec Benicio del Toro. Z rukou Jiřího Bartošky ji převzal ve Velkém sále hotelu Thermal. Benicio del Toro byl jednou z hlavních hvězd končícího 56. ročníku festivalu, osobně na něm uvedl filmy Obvyklí podezřelí a Traffic - nadvláda gangů.

Benicio del Toro dnes ve své děkovné řeči ocenil podporu, kterou karlovarský filmový festival projevil směrem k ukrajinským filmařům. Umožnil několika ukrajinským projektům ve fázi výroby prezentovat se v Karlových Varech namísto filmového festivalu v Oděse, který se kvůli válce na Ukrajině nemůže konat. Je pro mě čest držet cenu z festivalu, který takto pomáhá jiné kultuře, řekl.

Během své návštěvy festivalu děkoval jeho organizátorům za pozvání a řekl, že poznávání jiných kultur mu umožňuje růst. Projevil také nebývalou znalost historie české kinematografie.

Za roli policisty v snímku z roku 2000 Traffic - nadvláda gangů obdržel del Toro Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatý glóbus, Cenu BAFTA a řadu dalších ocenění. Za roli ve filmu Alejandra Gonzáleze Iñárrita 21 gramů byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a získal cenu BAFTA.

V roce 2008 del Toro hrál argentinsko-kubánského revolucionáře Ernesta Che Guevaru ve dvoudílném biografickém filmu Che. Úspěšný film si při premiéře v New Yorku a Havaně vysloužil potlesk vestoje. Za roli del Toro získal i cenu pro nejlepšího herce na filmovém festivalu v Cannes. Jeho ztvárnění této postavy se zalíbilo i vůdci kubánské revoluce Fidelu Castrovi, po jehož boku Che Guevara bojoval, a už v roce 2008 si del Toro přijel do Havany pro cenu za celoživotní dílo.

Benicio del Toro, který je dlouholetým fanouškem hororového žánru, zaujal i rolí v americkém hororovém snímku Vlkodlak (2010) a o čtyři roky později na plátně ztvárnil nechvalně proslulého kolumbijského narkobarona Pabla Escobara. Za roli ve snímku Sicario: Nájemný vrah (2016) si vysloužil další nominaci na cenu BAFTA.

V roce 2012 debutoval také jako režisér jedné z povídek koprodukčního povídkového filmu 7 dní v Havaně.

Cenu prezidenta festivalu dostal také Bolek Polívka

Cenu prezidenta mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dnes dostal český herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Na závěr festivalu, který se konal od 1. července, mu ji dnes ve Velkém sále hotelu Thermal předal Jiří Bartoška a celý sál laureátovi dlouho tleskal vstoje.

"Čas letí, já jsem se narodil v roce 1949 a tatínek mi říkal: ty už ses narodil znárodněný," řekl při své děkovné řeči. Tatínek byl ochotník a měl by z mého ocenění radost, doplnil. "Krásný mladík je hříčka přírody, krásný stařec je umělecké dílo," citoval pak ještě z pódia básníka Johanna Wolfganga von Goethe, spjatého s Karlovými Vary, dějištěm festivalu.

Festival k poctě Polívkovi uvedl film Zapomenuté světlo z roku 1996. Polívka v něm ztvárnil vesnického faráře, který v 80. letech bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela. Pro faráře představuje víra v boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty.

Boleslav Polívka proslul jako bavič, široké veřejnosti jsou známé jeho televizní pořady Manéž či Bolkoviny. Zvládá ale i role vážné, například za postavu faráře ve filmu Zapomenuté světlo a za své angažmá ve filmu Musíme si pomáhat dostal Českého lva. Polívka se z výjimečného mima stal jedním z nejobsazovanějších filmových herců, spolupracoval s mnoha slavnými režiséry, s Věrou Chytilovou, Janem Hřebejkem či Jurajem Jakubiskem.

Jako filmový herec Polívka debutoval v roce 1966 ve snímku pro mládež Kočky neberem. Po několika televizních filmech byla jeho výrazným počinem Balada pro banditu (1978), následovala i další ztvárnění divadelních představení - Poslední leč (1981) či Šašek a královna (1987), v němž hrál se svou tehdejší ženou Chantal Poullainovou. K dalším známým Polívkovým filmům patří Kalamita (1981), Sedím na konári a je mi dobre (1989), Něžný barbar (1989) nebo Kytice (2000).

Křišťálový glóbus dostal kanadsko-íránský film Nadějné léto

Velkou cenu v Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu dnes dostal kanadsko-íránský film Nadějné léto režisérky Sadaf Forúghíové. Za sociální drama o chlapci, který se za pomoci nového trenéra připravuje na důležitý plavecký závod, dnes převzala Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Gratuloval jí také další čerstvý držitel Křišťálového glóbu, australský herec Geoffrey Rush.

V Hlavní soutěži, která letos spojila hrané i dokumentární filmy, porota posuzovala 12 snímků. Velká cena Hlavní soutěže je spojena s odměnou 25.000 dolarů (asi 600.000 korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Zvláštní cenu poroty spojenou s odměnou 15.000 dolarů (asi 360.000 korun) dostal španělský film Musíte se přijet podívat režiséra Jonáse Trueby. Letní miniatura se čtyřmi protagonisty natočená jen ve dvou lokacích je pohledem do současné generace třicátníků ve Španělsku.

Cenu za režii si odnesla Beata Parkanová za film Slovo. Snímek o tom, jak těžké může být dodržet slovo dané sobě i druhým v obtížné společenské situaci, vynesl cenu také Martinu Fingerovi, kterého porota za jeho roli odměnila Cenou za mužský herecký výkon. Cenu za ženský herecký výkon udělila porota Hlavní soutěže dvěma herečkám za role v gruzínsko-německém filmu Vlastní pokoj. Oceněné jsou Taki Mumladzeová a Mariam Chundadzeová.

Diváckou cenu si odnesl dokument o legendě české rapové scény Peneři strýčka Homeboye. Snímek PSH Nekonečný příběh natočil Štěpán FOK Vodrážka a v divácké anketě bodoval od svého uvedení v začátku festivalu.

V soutěži Proxima si Velkou cenu odnáší film Zkouška umění, který o to, jak se konají talentové zkoušky na Akademii výtvarných umění natočili Adéla Komrzý s Tomášem Bojarem.

Zvláštní cenu poroty soutěže Proxima získal španělsko-argentinský snímek Pieta režiséra Eduarda Casanovy o velmi silném poutu mezi matkou a synem. Zvláštní uznání poroty si v této soutěži odnáší chorvatsko-srbský film Strýček David Kapace a Andriji Mardešićové.

Vedle Hlavní soutěže je Proxima druhou festivalovou soutěžní sekcí. Je prostorem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby. Na rozdíl od své předchůdkyně, soutěže Na východ od Západu, je Proxima otevřená tvorbě celého světa.

Témata: Geoffrey Rush Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) Boleslav Polívka Benicio del Toro