Britská královská mincovna vyrobila k jubileu 70 let panování Alžběty II. zlatou minci o váze 15 kilogramů. Obří minci o průměru 22 centimetrů si u ní objednal nejmenovaný sběratel, motivy na obou stranách mince vytvářeli rytci 400 hodin. Její nominální hodnota je 15.000 liber (433.000 korun), kolik ale výroba stála, mincovna nezveřejnila.

Královská mincovna v Llantrisantu razí mince už 1100 let, pamětní mince ke královninu výročí je největší, kterou ve své historii vytvořila.

Na rubové straně mince je zdobený erb s korunou a zkratkou EIIR, která se používá k identifikaci panovnice (Elizabeth II Regina). Na líci je rytina zobrazující královnu na koni. Podle mincovny panovnice návrh osobně schválila.

Mincovna na letošek připravila ke královninu platinovému výročí i pamětní mince určené pro širokou veřejnost. Jedna z nich je pětilibrová s vyobrazením britského královského erbu s korunkou doplněného o data vlády Alžběty II., 1952 až 2022. Ústředním motivem designu druhé mince v hodnotě 50 pencí je číslovka 70, doplněná o monogram královny, opět s korunkou a datem vlády.

Témata:

Královna Alžběta II. | stars24.cz

Vstoupit do diskuse