Harry a Andrew mají smůlu: Královna je nepustí na balkon Buckinghamského paláce!

Královská rodina

Autor: stars24.cz, ČTK

6. května 2022 19:00

Princ Harry, jeho manželka Meghan a princ Andrew nevystoupí na balkoně Buckinghamského paláce při zahájení oslav 70. výročí nastoupení královny Alžběty II. na trůn, které se uskuteční příští měsíc. S odvoláním na mluvčího královské rodiny to dnes uvedly tiskové agentury. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se však zúčastní zbytku oslav.

Královnu při tradičním vystoupení na balkoně doprovodí pouze "členové královské rodiny, kteří jménem královny právě plní své oficiální veřejné povinnosti", a jejich děti.

Britská média jen několik týdnů před velkými oslavami spekulovala o tom, kdo se na balkoně objeví. S napětím se očekává, zda se během čtyřdenních oslav ukáže samotná královna. Ta od loňského podzimu zřídkakdy opouští hrad Windsor u Londýna.

Mluvčí Buckinghamského paláce dnes uvedl, že královna účast plánuje, potvrdí ji ale až těsně před 2. červnem, kdy se koná tradiční průvod Trooping the Colour v centru Londýna a vystoupení na balkoně Buckinghamského paláce.

Z vystoupení budou letos vyloučeni princ Harry a jeho žena Meghan, kteří se před dvěma lety rozhodli opustit královské povinnosti a teď žijí i se svými dvěma dětmi, dvouletým Archiem a jedenáctiměsíční Lilibet, v Santa Barbaře v Kalifornii. Pár se ale zúčastní ostatních oslav královnina platinového jubilea, oznámil dnes jejich mluvčí.

Na balkoně nevystoupí ani druhý nejstarší syn královny, princ Andrew, a to kvůli skandálu kolem zneužívání nezletilých dívek z okruhu zesnulého amerického multimilionáře Jeffreyho Epsteina. Andrew se v polovině února dohodl na mimosoudním vyrovnání, podle médií patrně ve výši milionů dolarů, s Virginií Giuffreovou. Ta tvrdila, že princ ji několikrát sexuálně zneužil, když jí bylo 17 let. Andrew obvinění odmítá, královna mu ale už dříve odebrala vojenské hodnosti a zbavila ho oficiálních povinností.

Oslavy 70. výročí nastoupení královny Alžběty II. na trůn se budou konat od 2. do 5. června. Očekává se, že na balkoně Buckinghamského paláce se objeví celkem 18 členů královské rodiny, včetně nástupníka trůnu prince Charlese a jeho manželky Camilly, jeho syna Williama, jeho manželky Kate a jejich tří dětí.

Témata: Princ Harry princ Andrew (syn královny Alžběty) královská rodina (gbr)