Herec Arnold Schwarzenegger dnes zveřejnil na sociálních sítích několikaminutový projev adresovaný ruským vojákům na Ukrajině. Upozorňuje, že rusko-ukrajinskou válku nevyvolal Kyjev, a varuje před utrpením nevinných lidí na obou stranách. Bývalý kulturista a kalifornský guvernér o Rusech hovoří jako o přátelích. Nechce prý, aby dopadli jako jeho otec, který se coby nacistický voják za druhé světové války účastnil obléhání Leningradu (dnešního Petrohradu).

"Jsou okamžiky, kdy se děje něco tak špatného, že se musíme ozvat," řekla hollywoodská hvězda původem z Rakouska. Schwarzenegger hovořil o tom, jakou inspirací pro něj byl v mládí ruský vzpěrač Jurij Vlasov, a o tom, jak od té doby jeho obdiv k Rusům sílil.

"Síla a vřelost ruského lidu mě vždy inspirovaly. A proto doufám, že mi dovolíte, abych vám řekl pravdu o válce na Ukrajině," uvedl 74letý herec. "Ukrajina tuhle válku nezačala... Začali ji ti, kdo jsou u moci v Kremlu," pokračoval a připomněl Valného shromáždění OSN, kde zástupci 141 zemí světa podpořili rezoluci odsuzující ruskou invazi. Mluvil také o vybombardované porodnici v obléhaném ukrajinském městě Mariupol či o milionech ukrajinských uprchlíků a prohlásil, že na Ukrajině byly zabity tisíce ruských vojáků.

"Kvůli své brutalitě je nyní Rusko v izolaci... Na obou stranách budou trpět ti, kdo si to nezaslouží," řekl Schwarzenegger. Vyzval ruské vojáky, aby nenasazovali životy v nesmyslné válce proti Ukrajincům, s nimiž je pojí kulturní i příbuzenské vazby.

V projevu také Schwarzenegger hovořil o svém otci, který bojoval v řadách armády nacistického Německa a z druhé světové války si odnesl zranění, jejichž následky jej provázely po zbytek života. "Když můj otec přijel do Leningradu, byl zcela naplněn lží své vlády. A když Leningrad upouštěl, byl zlomený, fyzicky i mentálně," řekl a ruským vojákům vzkázal: "Nechci, abyste byli zlomení jako můj otec."

Schwarzenegger oslovil i ruského prezidenta Vladimira Putina: "Vy jste začal tuto válku. Vy vedete tuto válku. Vy můžete tuto válku zastavit." Závěr videoposelství patřil ruské veřejnosti, lidem vyjadřujícím nesouhlas s válkou na Ukrajině: "Zatýkají vás, vězní, bijí. Vy jste mí noví hrdinové. Máte sílu Jurije Vlasova. Máte skutečné ruské srdce."

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Témata:

Arnold Schwarzenegger | stars24.cz