K ruským sportovcům, kteří se vyslovili proti invazi na Ukrajinu, se přidal i slavný hokejista Alexandr Ovečkin. Šestatřicetiletý útočník Washingtonu prohlásil, že má na Ukrajině mnoho přátel, a doufá, že ruská vojenská akce brzy skončí.

"Prosím, už žádné válčení. Je těžké to sledovat, snad to všechno brzy skončí," řekl Ovečkin novinářům před dnešním utkáním NHL proti Philadelphii. "Nezáleží na tom, kdo je ve válce, Rusko, Ukrajina, jiné země. Tenhle svět musí žít v míru," dodal druhý nejlepší evropský střelec v historii elitní zámořské ligy, jenž zaostává o čtyři góly za Jaromírem Jágrem.

Ovečkin byl považován za přívržence ruského prezidenta Vladimira Putina. Před prezidentskými volbami v roce 2018, které Putin vyhrál, vznikl takzvaný Putinův hokejový tým, jehož tváří Ovečkin byl. V pátek se ale vyjádřil neutrálně. "Je to můj prezident, ale já nejsem politik, jsem sportovec," řekl k dotazu na své vztahy s Putinem.

Proti válce na Ukrajině se v minulých dnech vyslovili i ruští tenisté Andrej Rubljov a Daniil Medveděv. Rubljov, který se ve finále turnaje v Dubaji utká s Jiřím Veselým, napsal po semifinálovém vítězství na kameru protiválečný slogan "No War Please".

Medveděv, který se v pondělí stane novou světovou jedničkou, neměl na turnaji v Acapulcu kvůli událostem na Ukrajině náladu tento kariérní milník oslavovat. "Ve chvílích, jako je tahle, pochopíte, že tenis není zase tak důležitý. Když jsem se tady v Mexiku probudil a viděl zprávy z domova, nebylo to příjemné. Jako tenista bych chtěl po celém světě podporovat mír. Není to snadné, sledovat tohle všechno," řekl Medveděv.

Témata:

Ovečkin, Alexandr | stars24.cz