Právníci britského prince Harryho při dnešním soudním jednání prohlásili, že nechce přivézt své děti zpět do vlasti, protože to podle něj není bezpečné.

Vnuk britské královny Alžběty II., který nyní žije s manželkou Meghan a dvěma dětmi v USA, požádal o soudní přezkum rozhodnutí vlády, podle níž nemá na britské půdě nárok na policejní ochranu, a to ani v případě, kdyby si výlohy na ni hradil sám.

Princův právní tým tvrdí, že Harry chce své děti, téměř tříletého Archieho a osmiměsíční Lilibet, přivézt z USA na návštěvu do vlasti, ale bez policejní ochrany je to příliš riskantní. Harry a jeho manželka Meghan se v roce 2020 vzdali své oficiální role v královské rodině a odstěhovali se do Spojených států, odkud Meghan pochází. Pár uvedl, že důvodem jejich rozhodnutí bylo to, co označili za neúnosné dotěrnosti a rasistické postoje britských médií.

Vysoce postavení členové britské královské rodiny mají policejní ochranu hrazenou z peněz daňových poplatníků, ale Harry a Meghan o ni kvůli svému rozhodnutí přišli.

Harry, známý také jako vévoda ze Sussexu, chce mít možnost si ochranu zaplatit a tvrdí, že jeho soukromý bezpečnostní tým v USA nemá v zahraničí dostatečné pravomoci ani přístup k informacím britských zpravodajských služeb.

Britská vláda uvedla, že není vhodné komentovat soudní řízení.

Během slyšení u vrchního soudu v Londýně Harryho právnička Shaheed Fatimaová uvedla, že se vévoda "necítí bezpečně, když je ve Spojeném království, vzhledem k bezpečnostním opatřením, která se na něj vztahují". "Je samozřejmé, že se chce vrátit za rodinou a přáteli a pokračovat v podpoře charitativních organizací, které jsou mu tak blízké," řekla. "Ale hlavně tohle je a vždycky bude jeho domov," dodala.

Témata:

Princ Harry | stars24.cz

Vstoupit do diskuse