Britská královna Alžběta II. se dnes poprvé od chvíle, kdy se její syn Charles nakazil koronavirem, zúčastnila akce související s plněním svých povinností. Při setkání s odcházejícím a nastupujícím tajemníkem obranné služby na hradě Windsor se však 95letá panovnice opírala o hůl a podotkla, že má problémy s pohybem

Třiasedmdesátiletý následník trůnu Charles minulý týden oznámil, že měl pozitivní test na koronavirus a zůstane v izolaci. Charles se nakazil už podruhé a patrně byl v kontaktu i se svou matkou. Ta však podle zdroje z Buckinghamského paláce, na který se odvolává agentura Reuters, nevykazovala žádné příznaky.

Už v úterý byly zveřejněny fotografie Alžběty II. při virtuálních audiencích s novými velvyslanci v Británii z Estonska a Španělska. Dnes už osobně přijala končícího tajemníka windsorské obranné služby a toho příštího.

"Tady jsem," řekla dnes na uvítanou královna s úsměvem, když oba tajemníci vstupovali do místnosti. Scéna byla zachycena na video, které zveřejnila některá média. Na otázku, jak se jí daří, panovnice zjevně částečně s nadsázkou prohodila. "No, jak vidíte, nemohu se hýbat." Alžběta ukázala na své nohy, následně ale udělala několik drobných krůčků, podala příchozím ruku a společensky s nimi konverzovala.

Zdroj z královského paláce uvedl, že královna se poněkud hůře pohybuje, ale není zraněná, ani se necítí zle. Zdravotní stav nejstarší a nejdéle panující vladařky světa - na britský trůn nastoupila před 70 lety - je v centru zájmu od minulého října, kdy strávila jednu noc v nemocnici kvůli blíže neupřesněnému zdravotnímu neduhu. Lékaři jí tehdy doporučili, aby si odpočala.

Témata:

Královna Alžběta II. | stars24.cz

Vstoupit do diskuse