Pro většinu svých poddaných je britská královna Alžběta II., která minulou neděli dovršila úctyhodných 70 let na trůnu, jediným panovníkem, kterého zažili. Je nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím britským panovníkem v dějinách.

Za dlouhá desetiletí své vlády zažila 14 premiérů, ve Vatikánu vystřídalo sedm papežů, rozšířila se televize, člověk vstoupil na Měsíc, byla postavena a zbourána Berlínská zeď. A ve svých pětadevadesáti letech je panovnice, která celý svůj život zasvětila službě monarchii, stále nesmírně populární.

Žádný jiný žijící monarcha na světě nevládl tak dlouho, jako ona. Podnikla stovky zámořských cest, z Buckinghamského paláce přihlížela rozpadu britské koloniální říše, vstupu své země do Evropských společenství i jejímu vystoupení z Evropské unie v lednu 2020. Zažila první rakety ve vesmíru i příchod internetu. A celou tu dobu stojí v čele své země jako symbol její stability, jako pevná a bezúhonná panovnice.

Den výročí jejího nástupu na trůn tráví královna tradičně soukromým rozjímáním, neboť je zároveň dnem úmrtí jejího otce, krále Jiřího VI., ke kterému měla velmi blízký vztah. Na veřejnosti se královna nyní objevuje zřídka, po svých zdravotních obtížích loni v říjnu, kdy jí lékaři doporučili omezit aktivity.

Naposledy Alběta II. pronesla k národu tradiční vánoční poselství, tentokrát velmi osobní. Vzpomínala v něm na loni zesnutého manžela prince Philipa a vyjádřila pochopení pro lidi, pro něž Vánoce mohou představovat těžké období, protože také přišli o své blízké. Svěřila se, jak jí schází "rozpustilý" pohled a smích "jejího milovaného Philipa." Byli svoji 73 let.

Nejednu těžkou chvíli připravila královně její rodina, a to i v poslední době. V polovině ledna musela odebrat svému synovi Andrewovi, který bývá označován za její nejoblíbenější dítě, vojenské tituly a královské záštity, protože mu v New Yorku hrozí soudní proces. Je obžalován ze sexuálního napadení v případě, který souvisí s kauzami zesnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina. Vojenské hodnosti a další patronáty vrátil vloni v únoru Alžbětě II. i její milovaný vnuk, princ Harry, po svém rozhodnutí zřeknout se společně se svou manželkou Meghan královských povinností v lednu 2020.

Nejtěžší byl pro královnu patrně rok 1992, čtyřicátý rok na trůně, který sama označila za "annus horribilis." Po sérii skandálů a rozpadu manželství jejích tří dětí následoval v listopadu toho roku ještě požár královského hradu Windsor. A v prosinci oznámil prvorozený princ Charles a jeho manželka Diana odloučení. Dopis, kterým Ažběta II. v prosinci 1995 vyzvala Charlese k rozvodu s Dianou, patřil údajně k jejím nejtěžším státnickým krokům. Pár se rozvedl půl roku nato. "Horké chvilky" jí připravili i další členové královské rodiny, třeba její "bohémská" sestra Margaret.

Navzdory všem protivenstvím stála Alžběta II. vždy pevně v čele monarchie. A přitom původně vůbec vládnout neměla. Narodila se 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a její otec byl tehdy až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. A z Alžběty byla rázem následnice trůnu.

Zpráva o náhlé smrti jejího milovaného otce, krále Jiřího VI., Alžbětu zastihla 6. února 1952 v Keni, na cestě po Asii a Africe, kterou podnikla spolu se svým manželem Philipem namísto churavějícího krále. Ihned se vrátila domů.

"Vypadá jako holčička a stala se královnou," psal britský tisk před 70 lety o té osudové chvíli. Korunovace Alžběty ve Westminsterském opatství 2. června 1953 se stala první korunovací přenášenou v přímém televizním přenosu. A princ Philip musel odejít od námořnictva, aby ji mohl doprovázet při reprezentačních povinnostech. A že jich bylo. Stál jí věrně po boku od roku 1947, kdy se vzali, až do své smrti vloni v dubnu.

V politice si panovnice zachovává striktní neutralitu, přesto je považována za důležitý svorník jednoty země. Její věta před skotským referendem o nezávislosti v září 2014, že doufá, že voliči pečlivě zváží budoucnost, kterou navíc pronesla ve svém skotském letním sídle, byla pokládána za signál, že si královna odchod Skotska nepřeje.

"Vděčnost, úcta a hrdost. Tato slova shrnují můj vztah k lidem této země a celého Společenství," prohlásila panovnice v projevu u příležitosti zlatého jubilea v roce 2002. V tom roce také zemřela její sestra, princezna Margaret. Dosavadní rekord v délce vládnutí, který stanovila její praprababička královna Viktorie, překonala Alžběta II. v září 2015. Letošní, platinové jubileum, bude královna jako tradičně slavit na začátku června.

Témata:

Královna Alžběta II. | stars24.cz

Vstoupit do diskuse