Britský princ Harry dnes uvedl, že cítí povinnost pokusit se dokončit práci své zesnulé matky, princezny Diany, ohledně boje proti viru HIV a stigmatizaci nemoci AIDS. Vyzval také, aby se lidé nechali testovat na toto onemocnění. Informovala o tom agentura Reuters.

Diana si v roce 1987 v londýnské nemocnici potřásla rukou s pacienty s AIDS. Slavné gesto se považuje za milník v boji proti stigmatizaci lidí s touto chorobou. Na kampani proti AIDS se později podílel i sám Harry.

"Práce mé matky nebyla dokončena," řekl bývalému kapitánovi velšské ragbyové reprezentace Garethu Thomasovi, který v roce 2019 oznámil, že je HIV pozitivní.

"Cítím povinnost pokusit se v tom pokračovat, jak jen to bude možné. Víte, nikdy ji nebudu moci zastoupit, zejména v této konkrétní oblasti (...), kvůli tomu, co dělala, za čím stála a jak hlasitě se k této problematice vyjadřovala," řekl Harry.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na konci roku 2020 žilo s virem HIV přibližně 38 milionů lidí a že si onemocnění doprovázející nemoc AIDS od jejího prvního výskytu v 80. letech vyžádala více než 36 milionů životů.

Přední charitativní organizace zabývající se problematikou viru HIV a nemoci AIDS doufají, že širší testování by mohlo vést k vymýcení nových případů HIV v Anglii do roku 2030.

Harry uvedl, že když v roce 2016 podstoupil test na HIV, vyvolalo to u jedné charitativní organizace 500procentní nárůst počtu žádanek o testy. Upozornil však, že během pandemie covidu-19 klesl počet testů na HIV asi o 30 procent.

Témata:

Princ Harry | stars24.cz

Vstoupit do diskuse