Několik hodin před pohřbem manžela britské panovnice prince Philipa se v sídle britského premiéra loni v dubnu konal večírek s účastí asi 30 osob. Mnoho Britů tento skandál zasáhl svým symbolickým rozměrem, protože právě v té době královna Alžběta II. oplakávala zesnulého manžela.

Informoval o tom britský deník The Telegraph. V Británii bylo přitom v té době v rámci epidemických opatření setkávání členů různých domácností přísně zakázané. Premiér Boris Johnson tak čelí dalšímu z řady skandálů spojených s porušováním koronavirových pravidel v Downing Street, což nadále oslabuje jeho pozici na politické scéně.

Premiérův úřad se za konání večírku omluvil královské rodině. Johnsonův mluvčí Jamie Davies ale řekl, že premiér loni 16. dubna, kdy se večírek konal, v Downing Street nebyl a ani na setkání nebyl pozván.

Johnson na večírku nebyl, protože víkendy tráví ve venkovském sídle britských premiérů Chequers. Přesto mu zejména opozice vyčítá chování jeho zaměstnanců. "Nemám slov pro kulturu a chování v Downing Street," řekla zástupkyně předáka labouristů Angela Raynerová a dodala, že "ryba smrdí od hlavy".

Večírek v noci z 16. na 17. dubna 2021 byl rozloučením tehdejšího šéfa Johnsonovy komunikace Jamese Slacka, který v této pozici končil a mířil do vedení redakce bulvárního deníku The Sun. Slack měl podle stávající mluvčí Downing Street na kritizované akci projev a za své tehdejší chování se dnes omluvil.

"Chtěl bych se bezvýhradně omluvit za hněv a bolest, které jsem způsobil," uvedl Slack ve svém prohlášení. "Je mi to hluboce líto a beru na sebe plnou odpovědnost," dodal.

Mnoho Britů tento skandál zasáhl i svým symbolickým rozměrem. Zatímco královna Alžběta II. oplakávala zesnulého manžela, jenž po jejím boku strávil 73 let, tak v sídle premiéra se konal večírek plný alkoholu a tance. Fotografie královny v černém, kterak 17. dubna sedí zcela sama na dřevěné lavici na pohřbu vévody z Edinburghu, byla příkladem dodržování pandemických pravidel královskou rodinou i příkladem smutku, píše DPA.

Johnsonův mluvčí Davies dnes připustil, že večírek vyvolal "značné rozhořčení veřejnosti". "Je hluboce politováníhodné, že se to konalo v době národního smutku a číslo deset se (královskému) paláci omluvilo," uvedl mluvčí, přičemž použil zkrácené označení premiérova úřadu na adrese Downing Street 10.

Témata:

Královna Alžběta II. | Velká Británie | Princ Philip | stars24.cz

Vstoupit do diskuse