Britská královská mincovna vydá dvě pamětní mince u příležitosti oslav 70 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn. Kromě pětilibrové mince, která se tradičně vydává s novým designem u příležitosti výročí trůnu, bude v roce 2022 královnu připomínat také mince se sedmi stranami v hodnotě 50 centů, oznámila královská mincovna v Llantrisantu.

Na zadní straně pětilibrové mince, jejímž autorem je John Bergdahl, je vyobrazen britský královský erb s korunkou doplněný o data vlády Alžběty, 1952 až 2022. Ústředním motivem designu druhé mince, v hodnotě 50 pencí, je číslovka 70, doplněná o monogram královny, opět s korunkou a datem vlády. Vzhled mince schvalovala samotná panovnice.

Alžběta II. usedla na britský trůn 6. února 1952, mincovna symbolicky zveřejnila první informace o pamětních mincích přesně 70 dní před výročím a na jejích stránkách se objevil odpočet do jubilea.

Mince budou v prodeji od 4. ledna, spolu s jubilejními královskými mincovna vydá další tři mince, které budou připomínat významné osobnosti a událost. Mince v hodnotě 50 pencí odkazuje na Hry Commonwealthu, které se budou příští rok konat v Birminghamu. Dvoulibrovky připomenou loni zesnulou zpěvačku Veru Lynnovou, oblíbenou zejména za druhé světové války, kdy zpívala britským vojákům po celém světě, a skotského vynálezce telefonu Alexandra Grahama Bella, který zemřel před 100 lety. Jeho mince má na zadní straně klávesnici tlačítkového telefonu.

Panovnice má ke královské mincovně léta trvající vztah, poprvé ji navštívila spolu se svou babičkou v roce 1937, aby se podívala na ražbu nových mincí s podobiznou svého otce, píše specializovaný numismatický server Coin Update. Alžběta ji opět navštívila například při otevření nových prostor ve velšském Llantrisantu v roce 1968 nebo spolu s manželem Philipem v roce 1997, aby si prohlédli minci připomínající 50 let od jejich svatby.

Témata:

Královna Alžběta II. | královská rodina (gbr) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse